Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světová banka: Ceny ropy zůstanou v nejbližších letech nad 100 dolary

Světová banka: Ceny ropy zůstanou v nejbližších letech nad 100 dolary

9.6.2008 17:45
Autor: ČTK

Ceny ropy na světových trzích, které nyní zdolávají jeden rekord za druhým, v dohledné době zřejmě zůstanou nad 100 dolary za barel. Řekl to dnes hlavní ekonom Světové banky Justin Lin. Od začátku roku cena ropy vzrostla asi o 40 procent a na konci minulého týdne vystoupila těsně ke 140 dolarům.

"Cena ropy zůstane nějaký čas vysoká," řekl Lin, jehož citovala agentura Reuters. Lin ale neupřesnil, o jaké propočty se instituce opírá. Banka předpokládá, že v příštích třech až pěti letech by cena mohla v průměru zůstat v pásmu 104 až 108 dolarů za barel.

Minulý čtvrtek a pátek se cena ropy zvýšila o více než 13 procent, což byl u této komodity vůbec největší cenový skok v historii. Za růstem ceny je více faktorů, mimo jiné také obavy z toho, že růst těžby nestačí držet krok s růstem poptávky.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) opakovaně zdůrazňují, že nevidí důvod ke zvýšení ceny a že za dramatickým růstem je spekulace. "Já myslím, že oni (členové OPEC) při tak vysokých cenách už mají nějaký motiv," řekl k postoji kartelu Lin. OPEC nicméně sám přiznává, že i kdyby chtěl, ceny už dnes neumí ovlivnit.

V posledních dnech se k faktorům, které způsobují růst cen, přidal také obnovený pokles dolaru. Ropa je dolarová komodita, a pokles kurzu americké měny tedy způsobuje růst cen ropy. Zvyšuje se rovněž geopolitické napětí, hlavně mezi Izraelem a Íránem, což je také faktor k růstu cen.

Lin řekl, že nelze předpovědět, kam až se cena ropy může vyšplhat. Mezi analytiky se hovoří o cenách 150 až 200 dolarů za barel, někteří tvrdí, že cena ropy může být na 150 dolarech už za měsíc. Jako důvod k růstu uvádějí hlavně silný růst poptávky.

Současné vysoké ceny ropy ale mohou poptávku i snížit, na což upozorňuje více institucí i sami analytici, kteří dlouhodobě předpovídají další růst cen.

"Myslím, že na promptním trhu (trh k okamžitému dodání ropy) je velmi těžké něco předpovídat. V dlouhodobějším výhledu už je to snazší, protože vždy máte ekonomické faktory, které vyplynou z nabídky a poptávky," řekl k výhledu cen ropy Lin.

Laureát Nobelovy ceny Michael Spence, který je zároveň předsedou komise SB k otázce hospodářského růstu ve světě, varoval před "balkanizací" energetického trhu. Rychlý růst cen energií spolu s růstem cen potravin a dopady globální úvěrové krize jsou podle něj hlavní faktory, které táhnou ke dnu celou globální ekonomiku.


Váš názor
  • To by němej neřek,
    10.6.2008 10:11

    kdyby mu hubu rozbil. V těch pozdějších letech pak asi neklesne pod 200 $
    HonzaH
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data