Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Forint v úvodu posílil o 1 %, zisky však neudržel... a další devizové zprávy

Forint v úvodu posílil o 1 %, zisky však neudržel... a další devizové zprávy

09.09.2008 9:48
Autor: 

Česká koruna se alespoň prozatím nestala bezpečným přístavem a včera oslabila spolu s celým regionem. K tomu přispěla jednak nižší než očekávaná inflace, ale  zejména i nadále posilující dolar, který již tradičně oslabuje celou střední Evropu. Nicméně koruně se alespoň prozatím nedaří prorazit rezistenci na 24,95.

Dnes není na programu zveřejnění žádných významných českých ekonomických indikátorů, proto bude vývoj koruny zřejmě závislý především na vnějších faktorech. Pokud bude i nadále negativní nálada ve středoevropském regionu, nevylučujeme, že by koruna mohla otestovat hranici 25 EUR/CZK, i když její proražení vidíme spíše jako nepravděpodobné.

Korekce na trhu eurodolaru, kterou vyvolaly zprávy o záchraně Fannie Mae a Freddie Mac se nakonec ukázal velmi krátkodobou. Kurz EUR/USD se sice po ránu na krátko vyšplhal na úroveň 1,44, avšak poté si (poněkud nelogicky) trh intervenční zásah americké vládní administrativy vyložil jako spíše dobrou pro dolar a měnový pár se poroučel na jedenáctiměsíční minima.

Psychologická hranice EUR/USD 1,40 je tudíž již na dostřel a její otestování bude v následujících dnech lákat. Sentiment je přitom silně nakloněn dolaru, když trh víceméně ignoruje špatné zprávy přicházející z americké ekonomiky a naopak narůstající averze k riziku americké měně pomáhá. To může být i případ dnešních dat z amerického realitního trhu, která stěží potvrdí, že dno již bylo nalezeno.

Zlotý v pondělí oslabil, po ranních EUR/PLN 3,4455 končil den na 3,4845. Polská měna přitom utrpěla ze dvou stran, tlak globálních trhů byl zaměřen proti rizikovějším aktivům včetně polské měny, z domácí scény mělo mírně negativní dopad snížení odhadu růstu HDP v roce 09 ministerstvem financí a to z 5,0 na 4,8% y/y. I přesto je ale nový odhad optimistický, většina analytiků počítá s růstem jen kolem 4,6% y/y.

Ani dnes nebudou zveřejněny nové statistiky. Zlotý tak bude opět ve vleku nálady na eurodolarovém trhu. Ta zatím zůstává ve prospěch dolaru a nižších rizikovějších aktiv, a to by mohlo polskou měnu znovu oslabit.

Forint v pondělí ráno posílil o 1%, nicméně v zápětí oslabil spolu s ostatními středoevropskými měnami a po zbytek seance se pohyboval v poměrně úzkém pásmu okolo 241,5 EUR/HUF.

Dnes je maďarský ekonomický kalendář prázdný, proto bude znovu určující regionální nálada, i když domácí politická situace, která zdaleka není uklidněná by mohla devizový trh také ovlivnit.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026
11:45Starbucks chce díky AI nahradit software od Microsoftu a IBM
10:58TSMC má za druhé čtvrtletí rekordní tržby
10:07Nejhorší den na burze. Akcie SK Hynix potkal více než 15procentní výplach

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y