Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace v prosinci výrazně pod prognózou

ČNB: Inflace v prosinci výrazně pod prognózou

9.1.2009 13:29
Autor: 

Následuje kompletní znění komentáře ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v prosinci 2008:

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v prosinci 2008 hodnoty 3,6 %, což je o 0,8 procentního bodu méně než v listopadu. Inflace se tak po rok trvajícím výkyvu navrátila pod horní okraj tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Výrazně pod inflační cíl se pak již dostala tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která v prosinci dosáhla meziroční hodnoty 1,8 %.

Cenová hladina v prosinci 2008 se oproti předchozímu měsíci snížila o 0,3 %. Tento vývoj byl způsoben zejména výrazným snížením cen pohonných hmot, nižšími cenami některých druhů potravin a poklesem cen léků. Opačný vliv na vývoj cenové hladiny mělo zvýšení především cen tepla a teplé vody a cen tabákových výrobků, do nichž se nadále postupně promítá vliv zvýšení spotřební daně. Rostly též ceny v dopravních službách.

Celková meziroční inflace v prosinci 2008 byla ve srovnání se stávající prognózou ČNB, zpracovanou v průběhu října minulého roku, o 1,5 procentního bodu nižší, přičemž část této odchylky jde na vrub cenového vývoje již v říjnu a listopadu. Podle předběžných propočtů došlo v prosinci k nižší než očekávané meziroční inflaci zejména v důsledku vývoje cen pohonných hmot, významně pod prognózou však byly rovněž korigovaná inflace bez pohonných hmot a ceny potravin. Naproti tomu meziroční růst regulovaných cen byl mírně vyšší, než ČNB předpokládala.

Lze konstatovat, že došlo k rychlému ukončení epizody vysoké inflace, kterou se vyznačovaly první tři čtvrtletí minulého roku. Dočasný charakter této epizody ČNB zdůrazňovala během celého roku 2008, její odeznění však bylo oproti očekáváním ČNB ještě rychlejší zejména kvůli propadu světových cen ropy a potravin.
 
Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky ČNB


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data