Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Recese v Česku letos nehrozí

Kalousek: Recese v Česku letos nehrozí

20.01.2009 9:53
Autor: 

Ministr financí Miroslav Kalousek považuje odhad Evropské komise, že česká ekonomika letos zpomalí na 1,7 %, za příliš pesimistický, uvádí server ihned.cz. „To, že Evropská komise předpovídá 1,7 procenta, ještě neznamená, že to tak bude. Přiznávám však, že ten obraz ekonomiky je stále černější a může se dál zhoršovat. Jsme připraveni i na variantu, že by růst v Česku byl v důsledku významné recese v eurozóně dokonce jen jedno procento,“ uvedl podle serveru Kalousek. Recesi v Česku však v roce 2009 Kalousek vyloučil. Návrh rozpočtu zatím podle něj počítá v Česku pro letošek s dvouprocentním růstem.

Analytici jsou nicméně skeptičtější, např. hlavní ekonom Patria Finance David Marek považuje pravděpodobnost poklesu HDP v letošním roce o 0,1 procenta za více než padesátiprocentní.

Samotné ministerstvo přitom ještě v prosinci předpokládalo pro letošní rok růst o 3,7 %, Evropská unie čekala v Česku 3,6% nárůst.

Prognózy ekonomického růstu se podle člena Národní ekonomické rady vlády Martina Jahna dělají velmi těžko, protože faktorů, které budou ovlivňovat růst v České republice je hodně. "Pokud vidíme poslední propady například v průmyslové produkci, tak to směřuje k tomu, že růst české ekonomiky se může propadnout až k jednomu procentu," uvedl pro server iHNed.cz Jahn.

Konkrétní opatření podle něj představí Národní ekonomická rada vlády koncem ledna. "Samozřejmě se dají dělat fiskální opatření, dá se více investovat do infrastruktury, do výzkumu, vývoje, dají se podpořit nákupy nových aut, na druhé straně se dá snížit zatížení pro podnikatele, ať už finanční či nefinanční. Bližší podrobnosti bych však nechtěl zatím říkat," řekl Jahn.

Česká republika má však svou pozici oproti ostatním evropským státům podle Jahna jednodušší. "Finanční krize u nás není, nejde tak tolik o garanci finančním institucím, o to více je ale potřeba podpora obnovy poptávky. Kvůli našemu exportnímu zaměření je pro nás hodně důležité, aby se v ostatních zemích, jako je Německo, Británie a Francie, ujaly konjunkturní balíčky. Jsme totiž ve velké míře závislí na poptávce v západní Evropě. Ty jejich balíčky jsou tak pro nás možná ještě mnohem důležitější než ty naše," dodal Jahn.

Růst HDP o 2 % a méně vláda loni stanovila jako hranici pro najetí na krizový plán. Podle záměru, který na počátku loňského prosince představil premiér Mirek Topolánek, se má strategie zaměřit na čtyři hlavní oblasti: obnovení důvěry ve finančním sektoru, prevenci a eliminaci rizik plynoucích ze světové krize, stabilizaci a zpružnění ekonomického prostředí a impulzy k růstu ekonomiky.

Jak se přesně vláda zachová ale zatím jasné není. „To, jak v řešení těchto problémů postupovat, musí být věcí diskuze na půdě Evropské unie,“ uvedl Kalousek. Česko tuto situaci podle něj řeší a konkrétní návrhy představí Národní ekonomická rada vlády (NERV) koncem ledna. „Do té doby nehodlám pouštět do médií žádné podrobnosti, platí však, že nejsem přítelem nějakých velkých fiskálních zásahů do ekonomiky,“ dodal.

Zdroj: ihned.cz


Váš názor
 •  
  20.01.2009 13:32

  Podle mě ta čísla EK nepočítají s posledními informacemi o průmyslové výrobě - jinak by nejspíš kladná nebyla. Kalousek už ze sebe dělá jenom šaška... nechápu, čeho tím chce dosáhnout.
  Azazel
 •  
  20.01.2009 11:45

  Chláchol ?!?!!!!
  Homo
 •  
  20.01.2009 11:29

  Českou ekonomiku táhnou automobilky. Když se udělají vhodná opatření ke koupi nového automobilu, nemusí to být s tou naší ekonomikou až tak zlé, nebot' vím, že hodně lidí by chtělo nový automobil, ale s českým platem to není příliš reálné. Pokud to udělají i ostatní státy, tak recese brzy odejde. Také se divím tomu, jak je možné, že ve 21. století může jezdit automobil značky Wartburg, za kterým, když projede, se nedá 30 m dýchat! Tady bych postupoval tvrdě a nelítostně!
  Zdravý rozum
 • Ministr Kalousek lže
  20.01.2009 10:28

  Údaje a čísla zde uváděná - papír snese všechno. Situace není vůbec růžová a do recese se můžeme dostat tak rychle,že se nebudeme stačit divit. Ministr,který lže,stejně jako Topolánek.Co to máme za vládu,když z lidí dělají pitomce?Smutné.
  ekonom
  • Re: Ministr Kalousek lže
   20.01.2009 13:20

   Lže, stejně jako všichni analytici, ale co mu zbývá. Má snad věštit HDP na příští rok -4% a nezaměstnanost 9%. A tím celou krizi ještě zhoršit? Já doufám, že je mu jasný, že jsem v řiti a bude se podle toho chovat. Tj. dál vést optimistické kecy pro veřejnost a v interních materiálech MF počítat s variantou pořádné deprese.
   ..
   •  
    20.01.2009 13:40

    Podle mého je pro "zhoršení krize" mnohem horší ministr financí, který lže a lakuje krizi na růžovo, než takový, který se snaží o realistický odhad situace.
    Azazel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data