Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý export v červnu meziměsíčně vyskočil o 7 %, ekonomika se zřejmě probouzí - naznačují další data

Německý export v červnu meziměsíčně vyskočil o 7 %, ekonomika se zřejmě probouzí - naznačují další data

7.8.2009 9:43
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Německý export v červnu meziměsíčně vyskočil po očištění počtu pracovních dní a sezónním očištění o rovných sedm procent, výrazně tak překvapil a dosáhl nejvyššího meziměsíčního růstu od září 2006 (tehdy +7,3 %). Celkový objem exportu dosáhl 67,4 miliardy eur, vyplývá z údajů zveřejněných spolkovým statistickým úřadem. Odhad ekonomů pro červen přitom počítal s růstem jen o necelé jedno procento (+0,9 %) a v květnu růst exportu dosáhl jen 0,2 % (po revizi z 0,3 %). Meziročně je vývoz stále nižší o 22,3 procenta, pokles však zpomalil z květnových 24,6 %.

„Vidíme další doklad stabilizace německé ekonomiky, recese je pravděpodobně za námi,“ myslí si hlavní ekonom Deutsche Bank (45,36 EUR, -0,29%) ve Frankfurtu Stefan Bielmeier, jehož odhady počítají s růstem německého HDP v tomto čtvrtletí o 0,3 %. „Povzbuzující je i růst dovozů, přestože domácí poptávka zůstává zatím v Německu na slabé úrovni,“ dodal. Dovozy vzrostly v červnu o 6,8 procenta po květnovém poklesu o 1,9 % (před revizí -2,1 %). I u importu přitom konsensus ekonomů oslovených agenturou Bloomberg počítal jen se slabým nárůstem o 0,7 %.

Vzhledem k tomu, že tempo importu zůstalo mírně pod tempem vývozu, přebytek obchodní bilance se zvýšil na 12,2 miliardy EUR z květnových 9,5 mld. EUR, přebytek celého běžného účtu platební bilance (včetně služeb) pak na 13,3 mld. EUR z 4,2 mld. EUR v květnu.

Včera ministerstvo hospodářství zveřejnilo data o průmyslových objednávkách, které v červnu meziročně vzrostly o 4,5 procenta (více zde), taženy právě exportní poptávkou. Podle konsensu Bloomberg se čeká červnový růst průmyslové výroby v Německu o půl procenta, data budou zveřejněna dnes v poledne.

Vláda kancléřky Merkelové, která se 27. září bude ucházet o setrvání v úřadu na další volební období, vynaložila v rámci stimulačního balíku na podporu ekonomiky dosud cca 85 miliard EUR (suma zahrnuje o šrotovné). Walther Otremba, náměstek ministerstva financí, uvedl, že vláda možná přistoupí k pozitivní revizi svého odhadu poklesu německé ekonomiky v letošních roce o 6 procent. „Zdá se reálné, že výsledek na konci roku bude lepší,“ uvedl.

(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
  •  
    7.8.2009 14:53

    tady je krasne videt k cemu sou analytici (analytici 0.9 skutecnost 7) to se luftli vo 700%.
    no ani zadajz bych si s nima nevytrel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data