Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EurActiv: 4000 aerolinek si budou muset kupovat emisní povolenky

EurActiv: 4000 aerolinek si budou muset kupovat emisní povolenky

25.08.2009 15:29
Autor: mediafax

BRUSEL (MEDIAFAX) - Evropská komise zveřejnila seznam přibližně 4000 leteckých přepravců, kteří se od roku 2012 budou muset zapojit do evropského systému obchodování s emisními povolenkami, informoval server EurActiv.
 
Na seznamu Evropské komise jsou velké letecké společnosti i firmy nabízející soukromé lety v rámci Evropské unie nebo z jejího území. Dále jsou zde i výrobci letadel (například Airbus) a letecké složky ozbrojených sil (například US Navy). Seznam se bude každý rok aktualizovat.

Letecké odvětví se obává, že dodatečné zpoplatnění emisí bude v době, kdy se řada aerolinek dostala kvůli hospodářské krizi do červených čísel, pro letecké společnosti představovat příliš velkou zátěž, uvádí server.

Nejkontroverznější součástí celé směrnice je ale požadavek, aby se na seznamu objevily i letecké společnosti mimo EU, které využívají evropských letišť. Zahraniční přepravci si stěžují, že kvůli evropskému opatření budou v zásadě dotovat letecký průmysl v EU, píše server. Objevily se i výhružky, že zahraniční letecké společnosti toto jednostranné rozhodnutí právně napadnou.

Evropská unie se tím, že chce letecké společnosti přinutit, aby za vypouštění emisí oxidu uhličitého platily, snaží přispět ke splnění svých cílů v boji proti klimatickým změnám. Přestože je podíl emisí z letecké dopravy relativně nízký, navzdory všeobecnému klesajícímu trendu emisí CO2 v EU neustále roste. Emise mají členské země začít monitorovat od 1. ledna 2010.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.04.2026
17:46Jak by to mohlo letos a příští rok vypadat s americkou a evropskou ekonomikou?
15:44PODCAST Týdenní výhled: Trh přestal brát Trumpovy hrozby vážně, americká inflace má skokově narůst  
14:50Wall Street čeká silná výsledková sezóna, trhy ale sledují válku a ropu
14:21Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
12:21OpenAI, Google a Anthropic se spojují proti čínským kopiím svých AI modelů
11:40Akcie se dopoledne vydávají vzhůru bez ohledu na další Trumpovo ultimátum  
11:37Samsung rozdrtil odhady. Provozní zisk za první čtvrtletí je vyšší než za celý loňský rok
10:34Jeden z nových akciových normálů
10:25Pershing Square chce koupit Universal Music se štědrou prémii. Může ale narazit na odpor Bollorého
10:07Maloobchodní tržby v únoru vzrostly. Jaké šrámy zanechá íránský šok na spotřebě domácností?
9:59Meziroční inflace v březnu zrychlila na 1,9 procenta, vyplývá z odhadu ČSÚ
9:51Maloobchodní tržby v Česku v únoru zpomalily meziroční růst na 4,1 procenta
9:15Šéf IEA: Válka na Blízkém východě nastartuje růst obnovitelných zdrojů
9:12Rozbřesk: Inflace v potravinách bude vyšší zejména v roce 2027, růst cen koruně nepomůže
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o umístění evropských krytých dluhopisů
8:49CSG hrozí žalobou Kofingu, Trumpovy výhrůžky zvedají ceny ropy a americké pojišťovny slaví  
6:06PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
06.04.2026
22:00S&P 500 rostl čtvrtým dnem v řadě; čeká se na Trumpovo ultimátum  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC