Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně poprvé po 5 měsících

ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně poprvé po 5 měsících

15.9.2009 9:27
Autor: 

Ceny průmyslových výrobců v tuzemsku v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 % proti konsensu Bloomberg, který čekal nulový růst. Meziročně pak poklesly o 5,1 % ve srovnání s konsensem Bloomberg čekajícím pokles o 5,3 procenta.

Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně poprvé po 5 měsících a to zejména vlivem cen koksu a rafinovaných ropných produktů, kde růst dosáhl 4,4 %, u chemických látek a výrobků pak 2,9 % a u elektrických zařízení o 1,1 %. Klesly naopak zejména ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 0,6 %, potravinářských výrobků o 0,3 % a pryžových a plastových výrobků o 0,2 %.

Ceny stavebních prací se meziměsíčně snížily o 0,1 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se nezměnily. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se snížily o 0,1 %. Klesly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 0,2 % a architektonické a inženýrské služby o 0,4 %.

Meziročně ceny průmyslových výrobců klesaly pošesté v řadě, tempem nejhlubším od počátku sledování v roce 1991. Nejvýraznější vliv na pokles celkového indexu mělo snížení cen obecných kovů a kovodělných výrobků o 19,1 % (v červenci o 16,1 %), koksárenských a rafinovaných ropných produktů o 31,2 % (v červenci o 38,1 %) a potravinářských výrobků o 5,6 % (v červenci o 5,0 %). Vzrostly především ceny elektřiny, plynu a páry o 10,9 %, vody, její úpravy a rozvodu o 6,9 % a nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 3,2 %.

Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 0,5 % (v červenci o 0,7 %), což je nejmenší meziroční růst od roku 1995. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly nižší o 6,4 % (v červenci o 5,9 %), ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v úhrnu vyšší o 1,2 % (v červenci o 1,4 %). Vzrostly především ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 8,7 %, za programování a poradenství o 7,0 % a za administrativní a jiné podpůrné činnosti o 5,6 %. Na druhé straně klesly ceny za telekomunikační služby o 1,5 % a nákladní dopravy o 7,1 %.

(Zdroj: Český statistický úřad)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba