Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FDIC: Fond pojištění vkladů navrhuje předplacenku na tři roky, krachující banky vysály jeho zdroje

FDIC: Fond pojištění vkladů navrhuje předplacenku na tři roky, krachující banky vysály jeho zdroje

29.09.2009 16:48
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Nestíháme pokrývat vaše krachy, v našem fondu nezbývají již žádné finance (či přesněji zbývají záporné). Potřebujeme proto, abyste pro udržení funkce fondu předplatily vaše odvody na tři roky dopředu - tak by se dal shrnout poslední návrh na řešení kritického nedostatku financí v americkém fondu pojištění vkladů FDIC, jehož zdroje zcela vyčerpal počet krachujících bank, který je nejvyšší za posledních 17 let.

Podle návrhu FDIC by banky měly předplatit do 30. prosince letošního roku spolu s odvody za poslední čtvrtletí roku také poplatky na příští tři roky dopředu, tedy do roku 2012. To by fondu pojištění vkladů mělo vynést disponibilních 45 miliard dolarů. FDIC zvýšil odhad nákladů fondu spojených s dalšími krachy bank do roku 2013 na 100 miliard USD z původních 70 mld. USD. „Předplacení zajistí, že pojistný systém zůstane financován přímo z odvětví,“ uvádí FDIC v prohlášení k návrhu. Fond by se tak vyhnul dalším variantám finančních injekcí v podobě zdrojů od ministerstva financí (z daní) či uvalení speciálního jednorázového poplatku. Kromě předplacení bude fond po roce 2011 požadovat zvýšení odvodů o 3 procenta. FDIC, jehož zdroje vyčerpalo 95 bankrotů bank od počátku roku, v červnu disponoval 10,4 miliardami dolarů a do konce tohoto čtvrtletí počítá s negativní bilancí. Reakce v rámci veřejného připomínkového řízení bude fond shromažďovat do 28. října.

Bankovní sektor proti uvalení zvláštního jednorázového poplatku silně lobuje se zdůvodněním, že takové rozhodnutí FDIC a Kongresu by podkopalo jejich schopnost navýšit kapitál. Jeden zvláštní poplatek, který vynesl 5,6 miliardy dolarů, přitom banky zaplatily již ve druhém čtvrtletí roku. Banky preferují cestu předplacení, protože se příznivěji promítá do jejich účetnictví. FDIC má ještě možnost úvěrové linky od ministerstva financí v rozsahu 100 miliard dolarů, ta by jej však postavila do více negativního světla přímého vypůjčování si od amerických daňových poplatníků.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?
27.03.2026
21:45Americké akciové indexy směřují níže
17:29Jak si stojí dolar ve světle úrokových diferenciálů? A co s nimi udělají ceny ropy?
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data