Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Fed zvažuje vyšší kapitálovou povinnost pro velké banky

Bernanke: Fed zvažuje vyšší kapitálovou povinnost pro velké banky

23.10.2009 18:16
Autor: ČTK

Chatham (USA) (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) i regulátoři finančního sektoru ve světě zvažují myšlenku zavést pro velké banky povinnost držet vyšší kapitálové rezervy. Byla by to jedna z cest, jak snížit rizika, která by mohla opět destabilizovat celý finanční systém, řekl dnes šéf Fedu Ben Bernanke.

Regulační orgány rovněž uvažují nad možností požadovat po bankách, aby větší část svého kapitálu držely ve formě běžných akcií. Některé firmy by možná musely držet rezervní kapitál ve formě určitých dluhopisů, které by mohly být v případě potíží přeměněny na akciový kapitál, řekl Bernanke na bankovní konferenci ve státě Massachusetts.

"Jsou nezbytné další kroky, které zajistí dostatečný kapitál (u bank)," řekl Bernanke ve svém dosud nejpodrobnějším představení nově vznikajícího přístupu k regulaci bank.

Otázka bankovního kapitálu byla jedním z klíčových faktorů vzniku nedávné těžké finanční krize. Někdejší ekonom Fedu Arnold Kling například považuje kapitálovou regulaci za její stěžejní příčinu. Bankovní kapitál je v posledním desetiletí regulován takzvanými basilejskými pravidly, která nutí banky hodnotit aktiva podle míry rizika a podle toho držet určitý podíl základního kapitálu.

Banky kvůli basilejským pravidlům preferovaly vysoké držení hypotečních cenných papírů, které tehdy ratingové agentury i regulační úřady včetně Fedu hodnotily jako velmi bezpečné, takže na ně banky mohly držet mnohem nižší podíl kapitálu než na jiná aktiva. Pod politickým tlakem na dostupnost bydlení v USA však bankovní standardy poskytování hypoték od 90. let výrazně upadaly, což s nárůstem podílu hypoték v bankovních bilancích vytvořilo silně výbušnou směs, která vedla ke krizi.

Fed chce rovněž posílit bankovní dohled, o němž Bernanke přiznal, že se mu nedařilo zachytit rizikové praktiky, které přispěly ke krizi. Fed proto chce vést rozsáhlejší kontroly u bank a žádat od nich více zpráv.

Bernanke řekl, že Fed bude vést častější a soustavnější "horizontální" šetření, tedy nikoli tradiční kontroly "banku od banky", ale prověrky celé šíře podobných institucí s užitím podobných kritérií. Tohoto typu již byly jarní "zátěžové testy", kapitálová prověrka 19 velkých amerických bank, která přispěla k obnovení důvěry ve finančním systému a uvolnila bankám přístup k soukromému kapitálu.

Bílý dům a Kongres nyní debatují o reformách regulace finančního sektoru, aby se zabránilo opakování hluboké finanční krize, která vedla k ekonomickému propadu, stále častěji přezdívanému "Velká hospodářská recese". Prezident Barack Obama sice požaduje zavedení reforem do konce roku, spory o detaily však zřejmě povedou k odkladu dokončení plánů do příštího roku.


Váš názor
  • Přeloženo do češtiny:
    23.10.2009 19:28

    Banky budou mít větší rezervy = více dluhopisů. Jakých dluhopisů? No přece US vlády. Tím se řeší otázka, kdo vládě půjčí na schodek 1,5 bilionu dolarů (Čína to asi nebude). Banky budou mít větší rezervy rády, protože to pro ně znamená zisk bez rizika. Kdo na to dojede? Malé firmy a podnikatelé, na jejichž úvěry nezbude, protože se za dolíky koupí dluhopisy. (totéž bude ale i u nás)
    Me2d
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu