Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: Ekonomika ČR vzroste příští rok o 0,8 %, udrží si jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU

EK: Ekonomika ČR vzroste příští rok o 0,8 %, udrží si jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU

3.11.2009 11:16
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Česká ekonomika v příštím roce poroste o 0,8 procenta a v roce 2011 o 2,3 procenta. Letos by se kvůli celosvětové hospodářské krizi mohla propadnout až o 4,8 procenta. Uvedla to dnes v nové prognóze Evropská komise. Její odhad je optimističtější než čerstvá prognóza českého ministerstva financí, které v příštím roce čeká růst hrubého domácího produktu o 0,3 procenta a v letošním roce propad o pět procent.

"Recese skončila ve druhém čtvrtletí roku 2009 s tím, jak se stabilizoval reálný hrubý domácí produkt. V příštích čtvrtletích budeme svědky mírného ekonomického růstu," uvedla EK.

Hospodářské oživení v Česku nicméně podle Bruselu bude doprovázet růst zadlužování země. Letos by měl rozpočtový deficit údajně činit 6,6 procenta HDP, v roce 2010 pak 5,5 procenta HDP a v roce 2011 by se měl opět propadnout na 5,7 procenta HDP. V Evropské unii je přitom přípustný schodek, který nepřekračuje tři procenta hrubého domácího produktu.

Evropská komise rovněž upozorňuje na nejistotu, která je spojena s volbami do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční koncem května příštího roku. Podle evropských úředníků je obtížné odhadovat, jestli se nová vláda odhodlá k potřebným úsporným opatřením. Bez nich čeká Česko citelný růst celkového zadlužení. Zatímco v loňském roce celkový dluh ČR činil zhruba 30 procent HDP, letos to má být již 36,5 procenta HDP, příští rok 40,6 procenta HDP a v roce 2011 dokonce 44 procent HDP.

Česko si ale v následujících dvou letech navzdory hospodářskému propadu podrží jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU, odhaduje EK. Letos by míra nezaměstnanosti měla činit 6,9 procenta, v roce 2010 pak 7,9 procenta v roce 2011 by měla klesnout na 7,4 procenta. Evropský statistický úřad nicméně používá jinou metodiku než české ministerstvo práce a sociálních věcí, jehož data jsou v Česku více používána.


Váš názor
 • já jenom nechápu
  3.11.2009 14:58

  kolik je těch nezaměstnaných :-)))) a taky mi nevychází ten náš dluh :-))). Asi to za nás někdo v Blbákově (myšleno v Bruselu) bude částečně platit :-))))))))
  tk69
 • fuj, spadl nám kámen ze srdce
  3.11.2009 14:40

  Hospodářské oživení v Česku nicméně podle Bruselu bude doprovázet růst zadlužování země. ,,,,,,,Nemám práci, nemám doma ani žádnou možnost si nic vydělat, nemám žádný stroj, ani auto, bydlím v paneláku, práci těžko seženu, vlastně práci neseženu, ten byt není můj, takže nemám ani na nájem,,,,,,, MOJE SITUACE SE PŘÍŠTÍ ROK ALE RAPIDNĚ ZLEPŠÍ - PůJČÍM SI DALŠÍ PENÍZE !!! UŽ TEĎ JSEM TAK ZADLUŽEN, ŽE TO NIKDY NESPLATÍM, ALE MOJE SITUACE SE PŘÍŠTÍ ROK RADIKÁLNĚ ZLEPŠÍ - PůJČÍM SI DALŠÍ PENÍZE A MOJE RODINA VYKÁŽE RůST K LEPŠÍMU - CHÁPETE TO ???? NE ???? JÁ TAKY NE, ALE FUNGUJE TO !!!!!
  oradapoisson
  • Re: fuj, spadl nám kámen ze srdce
   3.11.2009 15:12

   .. hihihi ... amen! to je proste dnesni doba, je to smutna tragedie ktere je mozne se jen smat a smat. Osobne si myslim ze to je dulezity faktor rustu moderni ekonomie ... spusta rodin bez financniho vzdelani, bez vyhledu a bez budoucnosti tzn zije z jedne pujcky do druhe a deti si nemaji kde hrat. ALE! HOSPODARSTVI SE DARI!!!
   eple
 • super
  3.11.2009 11:22

  Super, čeká nás blahobyt. Tak to by mohli schválit 13,14,15 důchod, zvýšení všeho... Čeká nás ráj na zemi a Vaškovi se tam nechce. Hned bych to podepsal :-))))
  tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data