Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ a jeho plány na rozvoj aktivit v Turecku

ČEZ a jeho plány na rozvoj aktivit v Turecku

11.11.2009 14:52
Autor: 

Energetická společnost ČEZ chystá se svým partnerem Akkök Group prostřednictvím společného podniku Akenerji účast v dalších projektech na tureckém trhu.

„Příležitostí na tureckém trhu je dostatek a to jak ve výrobě tak distribuci elektřiny, tudíž je zde pro Akenerji dostatek prostoru pro další rozšiřování jejích aktivit. Konkrétně v oblasti distribuce elektřiny se chystají privatizace dalších společností a ČEZ respektive Akenerji bude chtít být při tom,“ řekl Tomáš Pleskač, ředitele divize International energetické společnosti ČEZ.

Investoři dlouhodobě oceňují akviziční politiku ČEZ. Je všeobecně známo, že ČEZ nikdy nepřeplácí své akvizice, nabízí tudíž za aktiva ceny, které jsou pro jeho akcionáře návratné. Shodná pravidla aplikujeme i na naše dceřiné společnosti v zahraničí. „Nezískáváme podniky pro dobrý pocit z jejich získání, ale proto aby vytvářely hodnotu pro společnost a její investory. Tomu odpovídají i naše cenové nabídky. Neúspěchem by tak pro nás bylo, kdybychom jakoukoliv společnost získali za cenu, která nám a našim investorům žádnou hodnotu nepřináší. To však není případ dosavadních nákupů, všechny naše akvizice trvale dosahují plánované návratnosti i přes pokračující krizi,“ dodal Tomáš Pleskač.

ČEZ v Turecku podniká prostřednictvím společného podniku Akenerji s místním partnerem, společností Akkök Group. Obě společnosti již úspěšně získali místního distributora elektřiny – společnost Sedaş, která dodává elektřinu 1,3 milionu zákazníků v jedné z nejvíce průmyslové oblasti na severozápadě Turecka. Ambicí společnosti Akenerji je být jedním z klíčových hráčů na tureckém energetickém trhu.

V současné době provozuje Akenerji portfolio zdrojů o instalovaném výkonu 372 MW a další investice směřují do výstavby obnovitelných zdrojů o celkovém výkonu cca 380 MW. Akenerji bude rozšiřovat své výrobní portfolio s ohledem na diverzifikaci zdrojů, bude se tedy zaměřovat na snižování výrobních nákladů a zároveň bude stále významněji přispívat k pokrytí energetických potřeb v zemi. Společně se Skupinou ČEZ plánuje Akenerji dosáhnout v následujících letech rozšíření výrobního portfolia na 3 000 MW instalovaného výkonu. Tento nárůst si vyžádá investice za cca 3 miliardy dolarů.

Mezi plány společnosti Akenerji v Turecku patří výstavba 880MW paroplynové elektrárny v provincii Hatay. Hlavní projekty investic do obnovitelných zdrojů společnosti Akenerji naleznete v přiložené tabulce.

Projekty společnosti Akenerji

Výkon (MW)

Plánované uvedení do provozu

Uluabat

100

8/2010

Akocak

91

4/2010

Burcbendi

27,33

6/2010

Bulam

7,11

8/2010

FEKE I

29,4

4/2011

FEKE II

69,58

12/2010

Himmetli

27

9/2012

Gokkaya

30

8/2012

Celkem

381,42

 


(Zdroj: ČEZ)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu