Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelé v USA začínají opět otevírat své peněženky

Spotřebitelé v USA začínají opět otevírat své peněženky

4.12.2009 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Američtí spotřebitelé vždy dobře odolávali nepřízni osudu, minulý rok ale pro ně byl příliš. Nicméně po roce již opět dělají to, co jim jde nejlépe. Zase utrácejí – sice opatrně, ale dost na to, aby udrželi ekonomiku v chodu. Další cesta vpřed půjde těžko, přesto poslední obrat ve výdajích povzbudil i překvapil. Od května do října vzrostly výdaje očištěné o inflaci a nákupy automobilů o 2,6 %. To není špatné, pokud zvážíme, jak slabý je trh práce, rozvahy domácností a jejich důvěra. Navíc silný růst v září a říjnu poukazuje na to, že v tomto čtvrtletí se situace bude vyvíjet lépe než v tom předešlém.

Momentum je nejvíce patrné u výdajů za služby, které představují dvě třetiny celkových výdajů. Během posledních tří měsíců rostly celkové výdaje upravené o inflaci nejrychleji za poslední dva roky. Spotřebitelské výdaje v tomto čtvrtletí tudíž pozitivně přispějí k ekonomickému růstu - a to již podruhé v řadě. S něčím podobným se ještě před několika měsíci nedalo počítat.

Za hlavní důvod této odolnosti spotřebitelů lze považovat to, že ztráty pracovních míst se zmenšují a to stabilizuje mzdové příjmy. Navíc příjmy z ostatních zdrojů typu nájmů či aktiv již rostou. Podle revidované říjnové vládní zprávy vzrostl celkový příjem ve druhém čtvrtletí o anualizovaných 3,3 % a ve třetím o 1,3 %.

Lepší se i situace kolem úspor. Během posledních tří měsíců domácnosti uspořily 4,3 % svého příjmu po zdanění; to je o více než jeden procentní bod nad tím, co ukazovala předchozí data a mnohem více než rekordní minimum 1 %, kterého bylo dosaženo před rokem a půl. Rally na akciovém trhu a stabilizace cen domů navíc přispěly k tomu, že domácností nyní získaly zpět 14 biliónů dolarů, které ztratily od třetího čtvrtletí roku 2007. Uvedené trendy ukazují na to, že ačkoliv jsou spotřebitelé stále vysoce zadluženi, dělají alespoň malý pokrok v nápravě své finanční situace a dokonce přispívají k oživení.

Pozitivní vývoj bude pokračovat jen s pomocí ze strany trhu práce a nedávný trend na straně týdenních ztrát pracovních míst skutečně vypadá povzbudivě. 21. listopadu dosáhly ztráty pracovních míst nejmenšího počtu za více než rok. Rapidně se snižující ztráty pracovních míst jsou podle ekonomů v JPMorgan (41,4 USD, -1,26%) Chase v souladu s tím, jak se situace vyvíjí během silných oživení. Současný vývoj podle nich kopíruje situaci z recesí let 1973 – 74 a 1981 – 82, namísto mnohem pozvolnějšího poklesu ztrát pracovních míst po recesích let 1990 – 91 a 2001.

Jednou věcí, která však stále chybí, je silnější důvěra v budoucnost. Ta bude záviset na větším počtu pracovních míst. Říjnová nezaměstnanost dosáhla 10,2 % a spotřebitelská důvěra zůstala blízko úrovně, která byla dosažena na jejím minimu během recese v letech 1990 – 91. Data ale ukazují, že v současnosti se již rodiny cítí dobře na to, aby své výdaje zvýšily.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data