Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Agentura Standard & Poor’s potvrdila rating České republiky A/A+ s výhledem stabilním

Agentura Standard & Poor’s potvrdila rating České republiky A/A+ s výhledem stabilním

21.12.2009 16:38
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s ve své dnešní zprávě potvrdila hodnocení závazků České republiky s výhledem stabilním: hodnocení závazků v zahraničních měnách zůstává beze změny na stupni „A/A-1“, ratingové hodnocení pro závazky ČR v tuzemské měně pak na stupni „A+/A-1“. „Hodnocení Česka je podpořeno diverzifikovanou a konkurenceschopnou ekonomikou a sice rostoucí, avšak stále přijatelnou výší státního dluhu,“ uvedla ve svém komentáři agentura Standard & Poor’s. Stabilní výhled znamená, že agentura S&P v dohledném horizontu s žádnou další změnou hodnocení nepočítá.

S&P dále poznamenává, že vzhledem k faktu, že 86 procent emitovaného dluhu je v lokální měně, je dále omezeno riziko případného selhání a dopadů na měnu. Jako dva faktory hovořící potenciálně negativně pro další vývoj ratingu, uvádí S&P absenci politické shody na provedení potřebné fiskální reformy a značný podíl mandatorních výdajů na výdajové straně rozpočtu (80 % na účely penzí a sociálních výdajů).

Pro rok 2009 očekává agentura S&P úroveň deficitu 6,6 % HDP. Snaha o konsolidaci rozpočtu v průběhu roku 2010 při zapojení zmrazení mezd ve veřejném sektoru a penzí a zároveň zvýšení DPH (od 1.1.2010) může podle agentury dostat schodek rozpočtu na rozmezí 5,0 až 5,5 procenta HDP a to při konzervativním očekávání růstu tuzemské ekonomiky o 0,3 procenta v roce 2010. Volby plánované na květen 2010 podle S&P zvyšují nejistotu dosažení shody na fiskální reformě ve střednědobém horizontu. Za významný považuje S&P také demografický tlak na budoucí růst veřejných výdajů.

Pokud by vláda dokázala nalézt shodu na úpravě fiskálního rámce ve prospěch snížení tlaku penzijního systému na státní rozpočet, připouští S&P možnost budoucího zvýšení ratingového hodnocení. Pokud naopak vláda po květnových volbách nebude schopna nalézt shodu na reformách potřebných pro zamezení dalšímu zhoršování veřejných financí, připouští S&P možný negativní dopad na hodnocení závazků České republiky.

Česká koruna po zveřejnění zprávy o potvrzení ratingu ČR posílila dále směrem pod 26,30 CZK/EUR na aktuálních 26,28 koruny k euru.

(Zdroj: Standard & Poor’s, Bloomberg)


Váš názor
  • Práce Pablbka
    21.12.2009 20:18

    Jo, tak ty negativní výhledy (neochota provádět fiskální reformy a růst sociálních výdajů), to je práce Pablbka and His Socani Boys, ať jim mráz roztrhne prdel. d-))
    kompi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC