Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bezděkova komise – epizoda č. 2

Bezděkova komise – epizoda č. 2

20.1.2010 17:04
Autor: David Marek

Češi jsou národ komisí a výborů. Když si s něčím nevíme rady, nebo se nám do toho nechce, sestavíme komisi. Elegantní způsob zametení problémů pod koberec. Jinak tomu nebylo ani před pěti lety s Výkonným týmem pro přípravu podkladů pro důchodovou reformu, tzv. Bezděkovou komisí. Výsledky práce tohoto týmu, kterou jsem měl možnost posoudit, jako nezávislý hodnotitel, byly po odborné stránce vynikající. Přesto museli mít autoři pocit zmaru, když ani dnes není situace vyřešena i přes jednotlivé dílčí úpravy důchodového systému.
 
Nyní byla Bezděkova komise sestavena znovu. Jistě v dobré víře současné úřednické vlády i členů komise. Zásahy do systému ovšem vyžadují legislativní kroky, které mají minimální šanci na schválení Poslaneckou sněmovnou. Doplnit výpočty o čerstvá data a nové demografické projekce vyžaduje několik málo hodin práce. Smysl znovusestavení komise tak patrně spočívá jen ve zviditelnění problému před celou českou veřejností. To jistě není málo, problematika je to složitá a nerozumí jí ani řad politiků, jak vyplývá z jejich výroků. Neskončí ale úsilí Bezděkovy komise stejně jako před pěti lety? Potká jí podobně neblahý osud jako ambiciózní projekt Strategie hospodářského růstu sepsaný také v roce 2005 pod taktovkou Martina Jahna, tehdejšího vicepremiéra pro ekonomiku?

Co nás čeká při postupných změnách parametrů průběžně financovaného systému? V roce 2050 bude sazba sociálního pojistného vyšší o 20 procentních bodů než dnes, nebo poměr důchodu a hrubé mzdy klesne na 23 procent z letošních 42 procent, nebo se bude do penze odcházet v 72 či 73 letech, nebo nás čeká od každého trochu. Opt-out raději nezmiňuji, v ČR se z něj stalo téměř hanlivé slovo.


Váš názor
 • tyhle
  21.1.2010 7:22

  Komise jsou úplně na nic. Kdo vypočítá ekonomický růat nebo propad země na 50 let dopředu? Stačí jeden rok jako byl 2009 a čísla jsou úplně vedle a že těch podobných roků ještě bude.
  tk69
 •  
  20.1.2010 23:35

  Dovolte mi abych pridal svuj nazor ,myslim ze nejjednodussi by bylo ,definovat pri vstupu do duchodu koeficient ktery by odpovidal soucasnym parametrum ,vysi predchazejcim prijmum atd. .Nasledne by CSSZ vyhlasila na danny mesic objem skutecne vybranych prostredku ,a tato suma by se rozdelila podle danych koeficientu .Duchod by byl tedy promennny variabilni ,odpovidal by skutecnemu vykonu ekonomiky.Pripadne dodatecne vymozene prostredky by nasledne putovali za duchodci.Duchodci by se dokonce mohli aktivne podilet na chodu systemu a to tim ze budou monitorovat sve okoli napr. praci na cerno ,apod.Myslim ze by to bylo velmi spravedlive a politicky oduvodnitelne.
  Tomas
  •  
   21.1.2010 6:49

   Mooooc hezký.Aby bylo bonzování důchodců za vyšší důchody lépe koordinováno,založíme uliční výbory,které budou evidovat aktivitu svých členů.Těm pak bude důchod navýšen dalším koeficientem podle počtu udání.Tím i snížíme nezaměstnanost,protože budou třeba další státní úředníci. :-))))
   baryk
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data