Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs nejziskovější bankou na Wall Street: Zisk překonal odhady o 60 % kvůli

Goldman Sachs nejziskovější bankou na Wall Street: Zisk překonal odhady o 60 % kvůli "záporným" mzdám

21.1.2010 14:39

Text byl doplněn:

Americká investiční banka Goldman Sachs ve čtvrtém kvartále loňského roku hospodařila s čistým ziskem 4,95 miliardy dolarů a vyčnívá tak v rámci aktuální výsledkové sezóny nad konkurenčními bankovními domy na Wall Street. Pro trh byl výsledek nemalým překvapením, protože při přepočtu na jednu akcii společnosti dosáhl zisk 8,2 dolaru, zatímco konsensuální odhad trhu (dle Bloomberg) počítal s výrazně nižším ziskem na akcii na úrovni 5,18 dolaru. Nemalou roli při nečekaném výsledku sehrály výrazné změny v odměnách vyplacených bankéřům Goldman Sachs.

V meziročním srovnání se ziskovost Goldman Sachs také výrovně zvýšila, neboť ve 4Q08 byla firma v čisté ztrátě 2,12 miliardy dolarů, což na jednu akcii znamenalo mínus 4,97 dolaru. V poslední dekádě bychom obdobně dobrý výsledek hospodaření této investiční banky hledali jen těžko, naposledy v posledním čtvrtletí roku 2007, tedy ještě před vypuknutím globální ekonomické krize, dosáhla tato americké investiční banka obdobně zajímavého zisku na akcii, tehdy to bylo 7,5 dolaru.

Výnosy americké investiční banky za poslední tři měsíce loňského roku dosáhly 9,615 miliardy dolarů, což je horší výsledek, než trhem očekávaných 9,648 miliardy dolarů. Celkový objem čistých výnosů za rok 2009 však zaostal za prozatím rekordním výsledkem z roku 2007 jen o dvě procenta.

Výsledku hospodaření Goldman Sachs ve čtvrtém kvartále výrazně pomohlo snížení odměn zaměstnanců v poměru k výnosům společnosti, konkrétně na 35,8 procenta. Jak bylo výše zmíněno, tržby společnosti za minulý rok klesly oproti roku 2007 o 2 procenta, ale mzdy a odměny bankéřům klesly o pětinu, tedy asi o 4 miliardy dolarů, stále však vzrostly o 48 % meziročně.

V samotném čtvrtém kvartále dosáhla položka určená pro výplatu mezd překvapivě záporné úrovně: -519 milionů dolarů. Ve třetím čtvrtletí přitom Goldman Sachs dal stranou na kompenzace zaměstnanců 5,35 miliardy dolarů. Oněch 519 milionů dolarů jsou podle zprávy prostředky přesunuté z již dříve vytvořeného „mzdového fondu“ na účet nadace banky s názvem Goldman Sachs Gives. Průměrná mzda na jednoho zaměstnance Goldman Sachs v minulém roce přesto dosáhla 498.246 dolarů, tedy asi 9,2 milionu korun.

Akcie Goldman Sachs reagovaly na výsledky banky v předobchodní fázi okamžitým vzestupem o více než procento až na 170 dolarů za kus. Ve stejném duchu titul zahájil obchodování na Wall Street, ale následně obrátil do červených čísel a necelé dvě hodiny po otevření již ztrácel 4,5 procenta na 160 USD.

(Zdroj: CNN, Bloomberg, The Business Insider)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data