Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra podnikatelů se zvýšila, důvěra spotřebitelů klesla

ČSÚ: Důvěra podnikatelů se zvýšila, důvěra spotřebitelů klesla

25.1.2010 9:30
Autor: 

Důvěra v domácí ekonomiku se v lednu opět zvýšila, avšak pouze díky zvýšení důvěry podnikatelů. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se meziměsíčně zlepšil o 2,2 bodu. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu, stavebnictví, v obchodě i ve vybraných službách; důvěra spotřebitelů se snížila. Ve srovnání s nízkou hodnotou v lednu 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 11,4 bodu vyšší.Indikátor důvěry podnikatelů se v lednu oproti prosinci zvýšil o 4,1 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu, ve stavebnictví, v obchodě i ve službách. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 10,8 bodu vyšší.

V průmyslu se v lednu hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti prosinci zvýšilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se také zlepšilo. Zásoby se podle mínění respondentů zvýšily. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu v lednu dosáhlo 78,4 %. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 6,4 měsíce dopředu. Pro příští tři měsíce se oproti prosinci zlepšila očekávání respondentů ohledně vývoje výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou mírně nižší než v prosinci. Celkově se důvěra v průmyslu v lednu meziměsíčně zvýšila o 3 body a oproti velmi nízkým hodnotám v minulém roce je o 21,6 bodů vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v lednu oproti minulému měsíci mírně snížilo. Hodnocení celkové poptávky se také snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s prosincem zlepšení vývoje stavební činnosti i zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,7 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v prosinci. Celkově se důvěra ve stavebnictví meziměsíčně zvýšila o 4 body a je o 19,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v lednu ve srovnání s prosincem zlepšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v lednu nezměnily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v prosinci. Celkově se důvěra v obchodě zvýšila o 4,7 bodu a v meziročním srovnání je o 3,6 bodu nižší než v lednu 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v lednu ve srovnání s prosincem téměř nezměnilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo stejně jako její očekávání pro příští tři měsíce. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v prosinci. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci zvýšila o 5,3 bodu a v meziročním srovnání je o 3,6 bodu vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti prosinci snížil o 4,7 bodu, ve srovnání s nízkou hodnotou v lednu 2009 je o 14,3 bodu vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v lednu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v lednu oproti minulému měsíci zvýšil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, klesl.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data