Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise MF stanovila zásady pro odměňování šéfů státních podniků

Komise MF stanovila zásady pro odměňování šéfů státních podniků

28.1.2010 9:15
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Komise z ministerstva financí se sešla na Úřadu vlády a stanovila zásady pro odměňování šéfů státních podniků. Například, že maximální celková odměna manažera je v rukou ministra, pod něhož státní podnik spadá, a že extra odměny nebudou smět přesáhnout výši ročního základního platu. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes.

"Každé ministerstvo by mělo stanovit strop pro celkovou odměnu manažera. Aby nenarostla do nepřijatelných výšin po srovnání hospodářského výsledku s plánem," uvedl zastupující šéf komise z ministerstva financí Tomáš Uvíra. Konkrétní výší platů se podle něj komise nezabývala.

Objem odměn, které manažer každoročně dostane, bude tvořen pevným měsíčním platem. Další složkou bude roční odměna závislá na výsledcích podniku - ta by měla tvořit minimálně pětinu z celkového ročního příjmu manažera. A střednědobá odměna s výhledem na tři až pět let ve výši nejméně 30 procent. Poměry určí příslušný ministr - například pro ČEZ, MERO nebo Letiště Praha to bude ministr financí, pro Lesy ČR šéf zemědělství. "Už žádný ministr nebude moci říci, že neví, kolik šéfové jeho podniků berou, a schovávat se za dozorčí radu," upozornil Uvíra.

K tomu je třeba připočítat bonusy, které by nesměly přesáhnout desetinu celkové odměny. Zřejmě nejcennějším z nich bývá kapitálové životní pojištění, které má například šéf Českých drah Petr Žaluda.

Ministr by tak byl, podobně jako dozorčí rada, zodpovědný za to, že odměny "neulítnou" někam za horizont zásluh manažerů o blaho firmy. Dnes je za to odpovědná dozorčí rada, ale jen formálně.

Rozhodnutí o tom, jestli zachovat opční programy, komise nechala na vládě. Nákup akcií podniku za levno pro manažery a jejich následný prodej za vyšší tržní cenu funguje pouze v ČEZ.

"Ministerstva by dle mého názoru měla začít jednat se stávajícími manažery a tam, kde jsou jejich smlouvy v rozporu se zásadami, je upravit," řekl Uvíra. Pokud by na změny manažer nepřistoupil, bylo by na ministerstvu, jestli jej nechá, nebo ho vymění.

Souběžně s platovou komisí se rozjíždí další projekt: personální audit dozorčích rad u osmi největších státních firem - ČEZ, ČEPS, ČSA, Letiště Praha, ČD, MERO, ČEPRO a Lesy ČR. Podle Moniky Zahálkové z firmy Industrial Advisors, která audit provádí, by měli manažeři projít písemnými testy z právních a ekonomických znalostí. Kdo z osmi desítek členů dozorčích rad uspěl, by mělo být známo do poloviny dubna, uvedla MF Dnes.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data