Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Míra nezaměstnanosti v USA v lednu nečekaně klesla na 9,7 procenta

Míra nezaměstnanosti v USA v lednu nečekaně klesla na 9,7 procenta

5.2.2010 14:58
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl rozšířen: Míra nezaměstnanosti v americké ekonomice v lednu neočekávaně klesla o tři desetiny procenta na úroveň 9,7 procenta. Trh skrze konsensus ekonomů a analytiků přitom očekával stagnaci na prosincové úrovni 10,0 procenta. Nezaměstnanost se tak snížila na nejnižší úroveň od srpna loňského roku.

Počet pracovních míst mimo zemědělství se v lednu snížil o dalších 20 tisíc. Je to výsledek horší proti očekávání růstu o 15 tisíc míst, avšak výrazně lepší proti prosinci, kdy sektory přišly o 150 tisíc pracovních míst. Na toto číslo byly prosincové údaje negativně revidovány z prvotně uváděných minus 85 tisíc.

Data ministerstva práce ukazují, že úbytek pracovních míst pokračoval v sektoru stavebnictví a najímání ustalo na úrovni lokálních vlád. Úbytek míst v porovnání s celkovým poklesem nezaměstnanosti podle ministerstva znamená, že firmy namísto najímání dalších zaměstnanců usilují o prodloužení pracovní doby a přesčasů. Centrální vláda najala v lednu 33 tisíc zaměstnanců a proti poklesu na lokální úrovni o 41 tisíc tak úbytek vládního sektoru dosahuje jen 8 tisíc míst. Ve výrobním sektoru přibylo 11 tisíc míst, která korigovala úbytek o 23 tisíc míst v prosinci. V propadu pokračuje stavebnictví, kde se prosincový úbytek o 32 tisíc míst prohloubil na 75 tisíc míst v lednu. Finanční instituce po úbytku v prosinci o 7 tisíc míst v lednu ukrojily dalších 16 tisíc míst. 40 tisíc míst naopak přibylo ve službách po poklesu o 96 tisíc v prosinci.

Průměrná hodinová mzda se v lednu meziměsíčně zlepšila o 0,3 procenta při očekávání 0,2 procenta. Meziroční růst dosáhl 2,5 % proti očekávaným 2,2 %. Průměrný počet odpracovaných hodin v týdnu nepatrně vzrostl na 33,9 hodiny proti 33,8 hod. v prosinci. Průměrný týdenní příjem se zvýšil na 761,06 z 757,46 USD.

Podle dat amerického ministerstva obchodu americká ekonomika ve 4Q09 vzrostla na roční bázi o 5,7 procenta.

Futures na americké indexy na makrodata reagovaly umazáním ztrát a Nasdaq se dostal do zisku cca tří desetin procenta (více zde).


Váš názor
  •  
    5.2.2010 15:28

    Ale klesla z duvodu odhadu vyssi populace ;)
    petr666
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university