Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco: Soud rozhodl, že SOS Orco (Smrčka) má zaplatit odškodné 2,68 mil. Kč za poškozování firmy

Orco: Soud rozhodl, že SOS Orco (Smrčka) má zaplatit odškodné 2,68 mil. Kč za poškozování firmy

09.02.2010 10:49
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno o reakci SOS Orco: Developer Orco Property Group dnes vydal zprávu, podle které soud nařídil zaplatit odškodné sdružení minoritních akcionářů SOS Orco v čele s Lubošem Smrčkou za poškozování společnosti skrze pomlouvačnou kampaň proti Orcu v médiích. Podle rozhodnutí pražského soudu ze dne 29. ledna 2010, proti kterému se lze odvolat, má SOS Orco a Luboš Smrčka zaplatit na základě platebního příkazu odškodné ve výši 2 677 167 či v přepočtu cca 100 tisíc EUR. Sdružení proti platebnímu příkazu soudu podá podle svého šéfa odpor. "Tím se (příkaz) zruší a bude nařízeno jednání," řekl pro ČTK předseda SOS Orco Luboš Smrčka.

Podle žaloby v době, kdy se vedení společnosti Orco snažilo o záchranu společnosti a uchování hodnoty pro akcionáře, bylo zároveň nuceno vynakládat čas na odvracení neodůvodněných a neprůkazných ataků ze strany SOS Orco a pana Smrčky.

Soudní spor byl veden proti SOS Orco a panu Smrčkovi mimo jiné kvůli opakovaně zveřejňovaným informacím na webových stránkách sdružení. Mezi zavádějícími informacemi, které Smrčka na svém webu prezentoval, je podle společnosti Orco informace, že sdružení zastupuje až 20 % akcií developera. Podle Orca tento podíl ve skutečnosti reprezentuje méně jak jedno procento. Soud dle informace Orca shledal škody v podobě nákladů na zaměstnance, právníky a další konzultanty zapojené do boje proti dezinterpretacím ze strany SOS Orco.

V průběhu důkazního řízení u soudu se podle informací poskytnutých společností Orco prokázalo, že v rámci jednotlivců se na negativní kampani proti společnosti Orco Property Group podíleli James Woolf a Steven Davis, bývalý viceprezident společnosti Orco.

„Ačkoli se proti tomuto rozhodnutí ze strany SOS Orco a pana Smrčky lze odvolat, Orco a jeho zaměstnanci budou vytrvale chránit společnost před jakýmikoli dalšími ataky na firmu či její management,“ stojí v informaci společnosti Orco Property Group.

Poslední informace na stránkách SOS Orco ze dne 9. prosince loňského roku se týká odstoupení Colony Capital od jednání o vstupu do Orco. „Ukončení jednání s Colony Capital je jednoznačným přiznáním, že vedení Orco v čele s panem Jeanem Francoisem Ottem není schopno dojednat s věřiteli takové podmínky, které by znamenaly alespoň dočasné zažehnání rizika krachu firmy,“ uvedl v této zprávě předseda SOS Orco Luboš Smrčka. „Je tu prosinec, máme konec devíti měsíců v ochraně před věřiteli, ale vedení Orco ještě nepředložilo žádný rozumný plán do 25. března 2010, natož na celý příští rok. Podle minulých zkušeností bychom asi měli předpokládat, že Orco ani žádný takový plán nemá,“ stojí na konci zprávy ústy Luboše Smčky.

„Sdružení drobných akcionářů SOS Orco, o. s., je občanským sdružením, které si klade za cíl podporovat rozvoj společnosti Orco Property Group S.A. a její developerskou činnost a současně zajišťovat potřeby a zájmy svých členů. Jádro nevýdělečné činnosti sdružení spočívá v ochraně před případným poškozováním zájmů akcionářů společnosti Orco Property Group S.A. Zájmy sdružení a jeho členů SOS Orco aktivně hájí vystupováním mezi odbornou veřejností, v médiích i v politických kruzích. Při tomto postupu sdružení plně respektuje právní předpisy České republiky, zejména ustanovení zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku o výkonu akcionářských práv, etických a mravních norem,“ stojí v charakteristice sdružení na jeho webu.

(Zdroj: Tisková informace Orco, www.sosorco.cz, www.orcogroup.com, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data