Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco: Soud rozhodl, že SOS Orco (Smrčka) má zaplatit odškodné 2,68 mil. Kč za poškozování firmy

Orco: Soud rozhodl, že SOS Orco (Smrčka) má zaplatit odškodné 2,68 mil. Kč za poškozování firmy

09.02.2010 10:49
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno o reakci SOS Orco: Developer Orco Property Group dnes vydal zprávu, podle které soud nařídil zaplatit odškodné sdružení minoritních akcionářů SOS Orco v čele s Lubošem Smrčkou za poškozování společnosti skrze pomlouvačnou kampaň proti Orcu v médiích. Podle rozhodnutí pražského soudu ze dne 29. ledna 2010, proti kterému se lze odvolat, má SOS Orco a Luboš Smrčka zaplatit na základě platebního příkazu odškodné ve výši 2 677 167 či v přepočtu cca 100 tisíc EUR. Sdružení proti platebnímu příkazu soudu podá podle svého šéfa odpor. "Tím se (příkaz) zruší a bude nařízeno jednání," řekl pro ČTK předseda SOS Orco Luboš Smrčka.

Podle žaloby v době, kdy se vedení společnosti Orco snažilo o záchranu společnosti a uchování hodnoty pro akcionáře, bylo zároveň nuceno vynakládat čas na odvracení neodůvodněných a neprůkazných ataků ze strany SOS Orco a pana Smrčky.

Soudní spor byl veden proti SOS Orco a panu Smrčkovi mimo jiné kvůli opakovaně zveřejňovaným informacím na webových stránkách sdružení. Mezi zavádějícími informacemi, které Smrčka na svém webu prezentoval, je podle společnosti Orco informace, že sdružení zastupuje až 20 % akcií developera. Podle Orca tento podíl ve skutečnosti reprezentuje méně jak jedno procento. Soud dle informace Orca shledal škody v podobě nákladů na zaměstnance, právníky a další konzultanty zapojené do boje proti dezinterpretacím ze strany SOS Orco.

V průběhu důkazního řízení u soudu se podle informací poskytnutých společností Orco prokázalo, že v rámci jednotlivců se na negativní kampani proti společnosti Orco Property Group podíleli James Woolf a Steven Davis, bývalý viceprezident společnosti Orco.

„Ačkoli se proti tomuto rozhodnutí ze strany SOS Orco a pana Smrčky lze odvolat, Orco a jeho zaměstnanci budou vytrvale chránit společnost před jakýmikoli dalšími ataky na firmu či její management,“ stojí v informaci společnosti Orco Property Group.

Poslední informace na stránkách SOS Orco ze dne 9. prosince loňského roku se týká odstoupení Colony Capital od jednání o vstupu do Orco. „Ukončení jednání s Colony Capital je jednoznačným přiznáním, že vedení Orco v čele s panem Jeanem Francoisem Ottem není schopno dojednat s věřiteli takové podmínky, které by znamenaly alespoň dočasné zažehnání rizika krachu firmy,“ uvedl v této zprávě předseda SOS Orco Luboš Smrčka. „Je tu prosinec, máme konec devíti měsíců v ochraně před věřiteli, ale vedení Orco ještě nepředložilo žádný rozumný plán do 25. března 2010, natož na celý příští rok. Podle minulých zkušeností bychom asi měli předpokládat, že Orco ani žádný takový plán nemá,“ stojí na konci zprávy ústy Luboše Smčky.

„Sdružení drobných akcionářů SOS Orco, o. s., je občanským sdružením, které si klade za cíl podporovat rozvoj společnosti Orco Property Group S.A. a její developerskou činnost a současně zajišťovat potřeby a zájmy svých členů. Jádro nevýdělečné činnosti sdružení spočívá v ochraně před případným poškozováním zájmů akcionářů společnosti Orco Property Group S.A. Zájmy sdružení a jeho členů SOS Orco aktivně hájí vystupováním mezi odbornou veřejností, v médiích i v politických kruzích. Při tomto postupu sdružení plně respektuje právní předpisy České republiky, zejména ustanovení zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku o výkonu akcionářských práv, etických a mravních norem,“ stojí v charakteristice sdružení na jeho webu.

(Zdroj: Tisková informace Orco, www.sosorco.cz, www.orcogroup.com, čtk)


Váš názor
 •  
  09.02.2010 15:23

  Vypada to, ze aspon PR oddeleni Orca pracuje stale dobre :), proto by zrejme bylo vhodne uvest, ze se jednalo o rozkazni rizeni (tj. rizeni, kde neprobiha dokazovani, i kdyz je nutne svuj pozadavek oprit o zalobcem vylicene skutecnosti), kdy soudce rozhodl o vydani platebniho rozkazu, proti kteremu nepochybne SOS proste poda odpor a bude narizeno jednani ve veci.
  petr666
  • To jsou dobří mystifikátoři
   09.02.2010 18:09

   původní zpráva zněla jako výsledek nařízeného soudního jednání, ne pouhého platebního rozkazu
   Bobo
 • Neodůvodněných a neprůkazných ?
  09.02.2010 11:16

  No moc do toho nevidím, ale přišlo (a stále přijde) mi to podobně jako SOS, a docela je chápu - nainvestovai za draho a měli z toho zlomek... + nevím jestli vedení Orco by taky nemělo z téhož titulu (poškozování společnosti) zaplatit taktéž. Koneckonců do režimu ochrany před věřiteli nezavedli firmu lidé z SOS (aniž bych se jich a jejich metod chtěl jakkoli zastávat, že).
  Blake
 •  
  09.02.2010 11:16

  Vyjádřit vlastní názor se v této zemi opět stává trestným činem. Kdo vyjádří svůj názor, musí tedy ode dneška počítat s tím, že bude povinen uhradit náklady vynaložené protistranou na to, aby mu znemožnila své názory vyjadřovat.
  Uctivý poddaný
  •  
   09.02.2010 11:25

   Ano, ano. Každý slušný obyvatel České republiky má v tomto roce především dvě povinosti: 1) Jít k volbám. 2) Nevolit politickou státostranu ODS/ČSSD.
   Slušní ještě nevymřeli
   •  
    09.02.2010 11:40

    ano také půjdu - nikoliv volit, ale odvolit!
    taky slušnej
    • Zajímavý názor
     09.02.2010 13:41

     jen tedy nevím, jak to souvisí s gaun., pardon managementem z Orco
     Blekota
Aktuální komentáře
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  
8:40Bloomberg: Ukrajina uvažuje o možnosti restrukturalizace dluhu
8:37Nový guvernér ČNB Michl: Prioritou bude snížení inflace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu