Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekologové: ČEPS nezvládla připravit přenosovou soustavu na větrné a solární elektrárny

Ekologové: ČEPS nezvládla připravit přenosovou soustavu na větrné a solární elektrárny

18.2.2010 12:46
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Společnost ČEPS nezvládla podle zástupců ekologických organizací připravit přenosovou soustavu na nově připojované větrné a solární elektrárny. Uvedl to ve čtvrtek Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Zástupci ekologických organizací jako je Greenpeace, Hnutí Duha, Ekologický právní servis nebo Calla volají po odvolání představenstva společnosti ČEPS.

„ČEPS na rozdíl od svých kolegů v jiných zemích vůbec nepřipravil síť na nové elektrárny z obnovitelných zdrojů,“ řekl Kotecký. „Podíl obnovitelných zdrojů energie je menší, než ČEPS počítal. Nyní je to okolo 6,5 procenta, namísto avízovaných osmi procent,“ dodal Kotecký. Podle něho měl ČEPS na přípravu přenosové soustavy, kterou spravuje, čas od roku 2003.

V přístupové dohodě k Evropské unii se Česká republika explicitně zavázala dosáhnout 8% podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů v roce 2010. V současnosti je tento podíl cca 6,5 % a ČEPS, a.s. přesto v minulých dnech pohrozil možným kolapsem energetické sítě.

Podle předsedy Strany zelených (SZ) Ondřeje Lišky je postup ČEPSu buď zanedbáním povinností, anebo cíleným bráněním dalšímu rozvoji užívání zelených energií.

"Jsou pouze dvě vysvětlení: buď ČEPS manipuluje s daty a lže, když hrozí kolapsem sítě, anebo jde o hrubé zanedbání povinnosti dané zákonem. Obojí volá po okamžitém vyvození zodpovědnosti vedení společnosti," řekl Liška.


Váš názor
 •  
  18.2.2010 14:08

  Chtěl, bych vidět investora co postaví plynovou elektrárnu, která bude moci dodávat proud jenom, když nebude svítit sluníčko a nebud foukat vítr. A navíc dostanu pár korun za MW. Možná by na to Liška měl navrhnout ekologickou dotaci....
  Jameson
 •  
  18.2.2010 13:24

  Já taky nezvládám, že mám někomu platit garantovaný nepřiměřený zisk.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data