Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus se postavil odborům v dopravě, návrh o výhodách nepodepíše

Klaus se postavil odborům v dopravě, návrh o výhodách nepodepíše

3.3.2010 8:40
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Prezident Václav Klaus rezolutně odmítl jako neadekvátní postup odborů, kteří hrozí stávkou v dopravě kvůli zdanění zaměstnaneckých výhod. Prohlásil, že novelu o zrušení vyššího zdanění benefitů, kterou dnes schválila sněmovna, v žádném případě nepodepíše. Prezident to uvedl v rozhovoru pro televizi Nova. Jde podle něj o boj "politiků uvnitř odborů", nikoli odborářů, proti státu.

Jednání odborářů Klaus označil za "darebné a falešné". "Já jsem rezolutně a zásadně proti," řekl a naznačil, že vláda a sněmovna nebyly v situaci, aby na jejich požadavky tak rychle přistupovaly. Mrzí ho, že razantněji se odborům postavila jen jedna politická strana, její název ale neřekl. Proti byla z parlamentních stran nejviditelněji asi ODS, proti rušení zdanění hlasovali i zelení a TOP 09. Lidovci se hlasování neúčastnili. "Mrzí mě, že není proti tomu rezolutnější odpor," řekl.

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze zrušila na návrh vlády vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod daní z přidané hodnoty. Podle odborářů však výsledek hlasování neodvrátil stávku, chystanou na čtvrtek. O tom, zda stávka bude, budou odbory jednat ve středu. Návrh na zrušení vyššího zdanění benefitů nyní dostane Senát, ale je pravděpodobné, že ho zamítne, protože většinu v něm mají ODS a TOP 09 a obě s ním nesouhlasí. Senát bude o něm rozhodovat v pátek.

"Je to velmi podivná stávka, protože fakticky ani nejde o nic konkrétního. Nejde vůbec o nic, co se zítra dotkne těch různých zaměstnanců v dopravě. Je to takový boj se státem. Není to vůbec boj se zaměstnavatelem. Odbory v principu by měly být proto, aby bojovaly za zaměstnance proti zaměstnavateli. Tady politici uvnitř odborů, ne faktičtí odboráři, bojují proti státu," tvrdí Klaus. Na provázanost odborů s politikou, zejména se sociální demokracií, dlouhodobě poukazují také pravicové strany.

Vláda navrhuje, aby se zdaňování výhod daní z přidané hodnoty vrátilo k praxi platné do konce loňského roku. "Z výčtu osob, na které se předmětné ustanovení vztahuje, se nyní navrhuje vypustit osoby, které jsou k plátci daně z přidané hodnoty v pracovně právním vztahu nebo v jiném obdobném vztahu," popsal návrh premiér Jan Fischer.

Jde například o režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna se tyto benefity podléhají dani, která se vypočítává z běžné tržní ceny, nikoliv z ceny zvýhodněné, jako tomu bylo dříve. Takže vyšší je i samotná daň.

Názory na schválení vládního návrhu se u levice a pravice ostře liší, pravicové strany tvrdí, že sněmovna podlehla vydírání odborů. Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ale současný návrh představuje výsledek dohody tripartity. "Myslím si, že stojí za to, abychom tímto způsobem pomohli udržet v České republice sociální smír," prohlásil Sobotka.


Váš názor
 •  
  3.3.2010 14:09

  Proč by měli být oni zvýhodněni a ostatní ne? Čím jsou tak výjimeční? Já bych jim to také zamítl, protože život je už tak dost nespravedlivý, tak proč ho dělat ještě více nespravedlivějším.
  P&P
 •  
  3.3.2010 14:01

  Proč by měli být oni zvýhodněni a ostatní ne? Čím jsou tak výjmeční, že to žádají? Já bych to také zamítl, protože život je už tak dost nespravedlivý, tak proč ho dělat ještě víc nespravedlivějším.
  P&P
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data