Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NKÚ: Rizikem pro stát je nedostatečná výše rezerv na vyřazování jaderných zařízení

NKÚ: Rizikem pro stát je nedostatečná výše rezerv na vyřazování jaderných zařízení

10.03.2010 13:48
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se domnívá, že pro státní rozpočet je velkým rizikem nedostatečná výše rezerv na vyřazování jaderných zařízení. Vyplývá to z kontroly Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), jejíž výsledky NKÚ zveřejnil ve středu.

„V případě, že na likvidaci jaderných zařízení nebude dostatek finančních prostředků, musí náklady spojené s likvidací převzít stát,“ upozornil prezident NKÚ František Dohnal.

K zajištění dostatku peněz na vyřazování určitého jaderného zařízení nebo pracoviště z provozu ukládá atomový zákon držitelům povolení povinnost tvořit ve stanovené výši rezervy, které lze použít pouze na přípravu a realizaci vyřazování. Od roku 2002 musí být peněžní prostředky uloženy na vázaném účtu a jejich použití podléhá schválení ze strany SÚRAO. Z takzvaného jaderného účtu je činnost SÚRAO placena ze zhruba 90 procent. NKÚ vadí, že ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) jako zřizovatel SÚRAO nezajišťuje kontrolu tohoto účtu. „Ze strany SÚRAO ani MPO nám nebylo doloženo, kdo a jak správnost výše odvodu v kontrolovaném období ověřoval,“ řekl prezident NKÚ.

SÚRAO zřídilo ministerstvo průmyslu na základě atomového zákona v roce 1997. O čtyři roky později se SÚRAO stala organizační složkou státu a NKÚ vadí, že atomový zákon v této souvislosti novelizován nebyl. Podle kontrolorů proto na sebe příslušné zákony nenavazují, a pro SÚRAO tak právní úprava chybí nebo není jednoznačná. „Z hlediska NKÚ je závažným pochybením nedostatečná úprava výkonu správy odvodů shromažďovaných na jaderném účtu a chybějící úprava pravidel pro hospodaření s prostředky tohoto účtu,“ řekl prezident NKÚ.

Kontrolorům také vadí, že jedno ze tří úložišť patřící pod SÚRAO provozuje někdo jiný než tato organizace. „V rámci této kontrolní akce jsme zjistili, že provoz úložiště Dukovany zajišťuje sám původce radioaktivních odpadů na základě smlouvy o provozu úložiště uzavřené v roce 1999. V tomto případě neodpovídá zvolené řešení záměru atomového zákona, to je mít pod kontrolou státu činnosti spojené s provozem úložišť, a vyloučit tak případný konflikt zájmů na straně původce,“ dodal František Dohnal.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu