Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Meziroční pokles HDP za 4Q revidován na 3,1 %, mezikvartální na růst o 0,7 %

ČSÚ: Meziroční pokles HDP za 4Q revidován na 3,1 %, mezikvartální na růst o 0,7 %

11.3.2010 14:10
Autor: 

Výkonnost ekonomiky, měřená vývojem hrubého domácího produktu (HDP) očištěného o cenové vlivy, sezónnost a nestejný počet pracovních dní, vzrostla ve 4. čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,7 %. Náznak zotavování ekonomiky signalizovaný již ve 3. čtvrtletí se tak v posledním loňském čtvrtletí potvrdil, uvedl Český statistický úřad. 

V meziročním srovnání klesl HDP ve 4. čtvrtletí o 3,1 %, v úhrnu za celý rok 2009 pak o 4,1 %. Podstatně menší meziroční pokles HDP ve 4. čtvrtletí než v ostatních loňských čtvrtletích byl důsledkem především nízké srovnávací základny konce roku 2008. Po výrazném propadu v prvním loňském čtvrtletí ekonomika dále klesala i ve čtvrtletí druhém, kdy HDP byl ve srovnatelné časové řadě nejnižší za uplynulé tři roky. V posledních dvou loňských čtvrtletích byl meziroční pokles již méně výrazný, v celoročním úhrnu však ekonomika propadla pod úroveň roku 2007.

Zpřesněný odhad vývoje HDP včetně odvětvové struktury zdrojů a složek výdajů byl zpracován s využitím úplnějších ročních i čtvrtletních informací, které nebyly v době sestavování předběžného odhadu vývoje HDP z 12. února k dispozici, takže musely být jako obvykle nahrazeny odhady a modelovými propočty. Následně se ukázalo, že zejména předběžný odhad vývoje nepřímých daní za 4. čtvrtletí sestavený Ministerstvem financí a výsledky modelových propočtů některých chybějících ukazatelů z administrativních i statistických zdrojů včetně jejich alokace do čtvrtletí se od reálných hodnot bohužel částečně lišily. Původní odhad meziročního poklesu HDP proto byl zkorigován za 4. čtvrtletí ze 4,2 % na 3,1 % a za celý rok 2009 ze 4,3 % na 4,1 %.

Český statistický úřad uvedl, že se omlouvá za opožděné vydání pravidelné informace „Národní účty“ a časových řad čtvrtletních národních účtů, které bylo způsobeno tím, že těsně před jejich zveřejněním neočekávaně obdržel novou informaci o dani z přidané hodnoty za 4. čtvrtletí 2009, které významně mění pohled na ekonomický vývoj v posledním loňském čtvrtletí.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data