Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Mírný meziměsíční pokles důvěry

ČSÚ: Mírný meziměsíční pokles důvěry

24.3.2010 9:30
Autor: 

Důvěra v domácí ekonomiku se v březnu meziměsíčně mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se meziměsíčně snížil o 0,6 bodu. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně klesla v průmyslu; ve stavebnictví, v obchodě i ve službách vzrostla. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila o 1,2 bodu. Ve srovnání s nízkou hodnotou v březnu 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 14,8 bodu vyšší.

důvěra 03/10

Indikátor důvěry podnikatelů se v březnu oproti únoru snížil o 0,4 bodu. Mezi podnikateli se důvěra snížila v průmyslu; ve stavebnictví, v obchodě a ve službách důvěra vzrostla. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 15,4 bodů vyšší.

V průmyslu se v březnu hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti únoru zlepšilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se zlepšilo také. Zásoby se podle mínění respondentů zvýšily. Očekávání respondentů ohledně vývoje výrobní činnosti a celkové ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou nižší než v únoru, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra v průmyslu v březnu po vyšším růstu v únoru meziměsíčně snížila o 2,3 bodu; oproti velmi nízkým hodnotám v minulém roce je však o 25,4 bodu vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v březnu oproti minulému měsíci nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky se mírně zlepšilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s únorem zlepšení zaměstnanosti, očekávání ohledně vývoje stavební činnosti jsou opatrná. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 9 měsíců. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v únoru, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra ve stavebnictví meziměsíčně zvýšila o 3,5 bodu a je o 10 bodů nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v březnu ve srovnání s únorem mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v březnu snížily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná jako v únoru, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně zvýšila o 1 bod a je o 4,7 bodu nižší než v březnu 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v březnu ve srovnání s únorem mírně snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo stejně jako její očekávání pro příští tři měsíce. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v únoru. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci zvýšila o 1,3 bodu a v meziročním srovnání je o 9,6 bodu vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti únoru snížil o 1,2 bodu, ve srovnání s nízkou hodnotou v březnu 2009 je o 12,8 bodu vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v březnu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají mírné zhoršení celkové ekonomické situace a mírné zlepšení své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v březnu oproti minulému měsíci nepatrně zvýšil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, klesl.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data