Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: MPSV chce zvýšit sociální pojistné pro OSVČ

E15: MPSV chce zvýšit sociální pojistné pro OSVČ

2.4.2010 9:25
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by mohly v budoucnu odvádět více na sociálním pojištění. Vyplývá to z podkladů ministerstva práce a sociálních věcí, které počítá s tím, že se odvody za zaměstnance a odvody OSVČ vyrovnají. OSVČ by tak odváděly do systému desítky tisíc korun navíc. Píše to dnešní vydání E15.

"Vyměřovací základ OSVČ byl v roce 2009 dvakrát nižší než u zaměstnanců," uvedlo ministerstvo. Současný stav tak podle něho ohrožuje jak příjmy státního rozpočtu, tak důchody OSVČ.

"Konkrétní návrhy neznám, ale všichni musejí přispívat do systému stejně. Vyšší odvody tak podpoříme," řekl deníku E15 ekonomický expert ČSSD Jan Mládek. Naopak proti jakýmkoli změnám v systému se staví ODS i TOP 09. "Na rozdíl od zaměstnance není OSVČ chráněna zákoníkem práce. Je tak nepřijatelné, aby platily stejné pojistné," uvedl Martin Kocourek z ODS.

Opatrně se k návrhům stavějí lidovci. "Podnikatelé mají menší jistotu na trhu práce a snížené odvody jsou právě zohledněním této nejistoty," řekla deníku místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Ministerstvo chce zvýšit i sazbu nemocenského pojištění. Současná sazba 1,4 procenta nestačí na úhradu výdajů na nemocenské pojištění. Ministerští úředníci rovněž navrhují nastavit maximální výši vyměřovacího základu pro pojistné. Chtějí tak zamezit samostatně výdělečně činným osobám zneužívat nemocenský systém. V současnosti mají OSVČ možnost nastavit si každý měsíc jiný vyměřovací základ pojistného, a pobírat tak nejvyšší možné dávky.

Jak upozornil Jaromír Drábek z TOP 09, stejnou možnost mají i zaměstnanci, pokud se nechají zaměstnat na jeden měsíc s extrémně vysokým platem. "Proto si myslíme, že navrhovaná změna nic dobrého nepřinese a nepodpoříme ji. Spekulace na výši dávek má být předmětem činnosti kontrolních orgánů a nevyžaduje změnu zákona," řekl E15 Drábek.


Váš názor
  • Peníze schází
    2.4.2010 10:14

    Vzhledem k tomu,že pánům nahoře chybí všude peníze,by si mohli snížit platy,neproplácet náhrady(mně cestu do "práce" taky nikdo neproplácí) a to by bylo najednou v systému peněz.Na druhou stranu je pravda,že za to, co pro republiku dělají (vesměs do roztrhání těla pro blaho občanů) by neměli dostávat léta vůbec nic!!!!!
    F1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data