Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Přílišná síla české koruny může ohrozit exportem tažený růst ekonomiky, vytváří prostor pro snížení sazeb

Tomšík (ČNB): Přílišná síla české koruny může ohrozit exportem tažený růst ekonomiky, vytváří prostor pro snížení sazeb

22.4.2010 15:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Síla české koruny může ohrozit exportem taženou obnovu tuzemské ekonomiky a tím ohrozit i inflační prognózu České národní banky, která je postavena na postupném oživování ekonomiky a vzestupu inflace směrem k inflačnímu cíli. Tento vývoj otevírá prostor pro další snížení úrokových sazeb. Uvedl to člen bankovní rady Vladimír Tomšík v rozhovoru pro agentury Reuters, který následně přinesla agentury Bloomberg.

Tomšík je jedním ze dvou členů bankovní rady ČNB, kteří na posledním měnovém jednání byli pro snížení úrokových sazeb o dalších 25 bps. Po nedávných prohlášením obou víceguvernérů ČNB Miroslava Singera a Mojmíra Hampla, je tam dalším členem bankovní rady, který připouští další snížení sazeb.

„Aktuální výrazné posilování kursu shledávám nebezpečným. Její příliš silný kurz může ohrozit nejen export, ale celou naši prognózu včetně očekávaného pohybu směrem k inflačnímu cíli,“ uvedl Tomšík.

Koruna posílila za poslední rok k euru o 6 procent a sedmiměsíčního maxima dosáhla 15. dubna na úrovni 25,015 CZK/EUR. Makroekonomická prognóza ČNB počítá s letošním růstem HDP ČR o 1,4 procenta a návratem inflace ke dvouprocentnímu cíli během příštích 12 až 18 měsíců. „je-li tento výhled ohrožen, pak je otázka, jestli není namístě sazby ještě snížit," cituje Tomšíkova slova pro Reuters agentura Bloomberg.

Dnes česká koruna pod tíhou dalšího napětí kolem Řecka oslabuje k euru nad úroveň 25,40 CZK/EUR a aktuálně se pohybuje na hladině 25,42 CZK/EUR a 19,08 CZK/USD. Vývoj událostí kolem řeckého dluhu dnes významně srazil euro, které z denního maxima 1,3421 k dolaru oslabilo až na 1,3312 USD/EUR.


Váš názor
 •  
  23.4.2010 9:43

  Omluva za překlep - pochopitelně exportérů
  OH
 • údiv
  23.4.2010 9:42

  Když CZK před dvěma roky posílila náhle o víc jak 20% tak ČNB držela bobřík mlčení. Sazby beze změny. Bezpečný přístav pro příliv spekulativního kapitálu. Spousta extertérů se dostala do kolen ještě před krizí a teď náhle probuzení?
  OH
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data