Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Indikátory důvěry se v dubnu zvýšily

ČSÚ: Indikátory důvěry se v dubnu zvýšily

26.4.2010 9:17
Autor: 

Důvěra v českou ekonomiku se v dubnu meziměsíčně zvýšila na obou sledovaných frontách. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se zvýšil o 3,4 bodu meziměsíčně. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu, v obchodě i ve službách; ve stavebnictví se snížila. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně zvýšila o 5,2 bodu. Ve srovnání s nízkou hodnotou v dubnu 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 14 bodů vyšší.

Důvěra 04-2010

Indikátor důvěry podnikatelů se v dubnu oproti březnu zvýšil o 2,9 bodu. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu, v obchodě i ve službách; ve stavebnictví se snížila. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 13,8 bodů vyšší.

V průmyslu se v dubnu hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti březnu nezměnilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se výrazně zlepšilo. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v dubnu zvýšilo také a dosáhlo 80,1 %. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 7 měsíců dopředu. Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, i když ji oproti minulému čtvrtletí uvádí méně respondentů (56,8 %). Zásoby se podle mínění respondentů snížily. Očekávání respondentů ohledně vývoje výrobní činnosti i ekonomické situace jsou pro příští tři měsíce stejná jako v březnu, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra v průmyslu v dubnu meziměsíčně zvýšila o 5,3 bodu; oproti nízkým hodnotám v minulém roce je o 25,3 bodu vyšší.

Ze šetření o investiční činnosti vyplývá, že respondenti ve zpracovatelském průmyslu očekávají pro rok 2010 ve srovnání s rokem 2009 mírný pokles investic (o 3 %). Půjde přitom převážně o obnovu výrobních zařízení, méně pak o rozšíření výrobních kapacit a pořízení nových technologií.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v dubnu oproti minulému měsíci zlepšilo. Hodnocení celkové poptávky se mírně snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s březnem zlepšení stavební činnosti, očekávání ohledně vývoje zaměstnanosti jsou opatrná. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 9,1 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v březnu. Celkově se důvěra ve stavebnictví snížila o 3 body a je o 9 bodů nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v dubnu ve srovnání s březnem zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v dubnu také zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v březnu. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně zvýšila o 1,4 bodu a je o 6 bodů nižší než v dubnu 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v dubnu ve srovnání s březnem nezměnilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo, její očekávání pro příští tři měsíce kleslo. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v březnu. Hlavní bariérou růstu produkce zůstává i přes snížení oproti minulému čtvrtletí nedostatečná poptávka (uvedlo ji 25,8 % respondentů). Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci zvýšila o 1 bod a v meziročním srovnání je o 5,6 bodu vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti březnu zvýšil o 5,2 bodu, ve srovnání s nízkou hodnotou v dubnu 2009 je o 14,7 bodu vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v dubnu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace a mírné zlepšení své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v dubnu oproti minulému měsíci snížil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m