Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Strauss-Kahn (MMF): Nezbytná pomoc Řecku ve třech letech dosáhne 100 až 120 miliard eur

Strauss-Kahn (MMF): Nezbytná pomoc Řecku ve třech letech dosáhne 100 až 120 miliard eur

28.4.2010 17:18
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (18:30) Až 120 miliard eur nezbytné finanční pomoci bude v nejbližších třech letech potřebovat Řecko skrze záchranný balík MMF, EU a ECB. Uvedl to šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn při jednání s německými zástupci v Berlíně, kde se dnes s kancléřkou Merkelovou sešel také šéf ECB Trichet. Informaci potvrdil právník německé sociální demokracie SPD Thomas Oppermann. Částka je tak až o polovinu vyšší proti původně uvažovanému balíku v rozsahu 80 mld. eur během tří let a odpovídá také odhadům z dnešního dne, podle kterých by letošní pomoc Řecku ze strany MMF měla být navýšena na 25 mld. eur z dosavadních 15 mld. eur. „Je jasné, že německá účast v záchraně Řecka nebude nižší než 25 miliard eur," řekl Oppermann. Podle něj však schválení pomoci v dolní komoře německého parlamentu nebude nic automatického. Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle později uvedl, že pomoc Řecku v následujících třech letech dosáhne 135 miliard eur a roční příspěvek Německa by aktuálně byl 8,4 miliardy eur. "Nemohu ale vyloučit, že tento obnos bude ještě vyšší," řekl ministr. 

„Německo by mělo být schopno učinit finální rozhodnutí o řecké pomoci nejdříve 7. května, kdy by horní komora parlamentu měla schválit německý podíl na pomoci,“ uvedl na odpolední tiskové konferenci německý ministr financí Wolfgang Schäuble. „Rozhodnutí je v zájmu eura,“ uvedl. Načasování je však velmi citlivé pro kancléřku Merkelovou, protože 9. května se v Německu konají parlamentní volby a většina obyvatelstva je naladěna proti poskytování finanční podpory Řecku. „Řecko je velmi zvláštní případ. Potřebujeme dobrý program a rychlé rozhodnutí,“ uvedl po jednání diplomaticky šéf Evropské centrální banky Trichet.

Parlamentní vůdce německé Strany zelených Jürgen Trittin po schůzce řekl, že Řecko by podle plánu, který dokončuje MMF s Evropskou centrální bankou a německou vládou, bylo na tři roky v podstatě odpojeno od finančních trhů a financovalo by se plně mezinárodním úvěrem. Členské země EU mají být v záchranném balíku podřízenými věřiteli. Znamená to, že MMF by dostal úvěr zpět jako první.

Při německých jednáních došlo také na otázku zapojení věřitelských bank do finanční pomoci, která byla vznesena některými německými politiky. Jak MMF tak i ECB byl tento požadavek jednoznačně odmítnut.

Z Rakouska přišel výsledek jednání mezi guvernérem rakouské národní banky, představiteli rakouských bank a ministerstvem financí. Spolkový ministr financí Josef Pröll uvedl, že místo plánovaných 858 milionů eur by země mohla Řecku poskytnout až dvě miliardy eur, avšak až poté, co podporu poskytnou všechny země EU a Řecko splní stanovené podmínky. "Pokud se suma zvýší, zvýší se i náš podíl," řekl Pröll.

Na zprávy o navýšení pomoci pro Řecko reagovaly mírným ústupem dvouleté řecké dluhopisy, jejichž výnos poklesl pod 17,50 procenta, když dříve v rámci dne atakovaly úrovně nad 21 procenty. Portugalské 2leté dluhopisy, které dnes překonaly hranici 5 %, aktuálně obchodují kolem 5,5 procenta. Německé 2leté bundy vzrostly o 4 bps na 0,81 procenta.

Euro k americkému dolaru posílilo po zprávě o pravděpodobném navýšení pomoci k 1,3200 USD/EUR, když denní minimum leží na 1,3116 USD/EUR a maximum na 1,3268 USD/EUR. Po snížení ratingu Španělska ze strany agentury S&P však opětovně olabilo a aktuálně obchoduje pod 1,3150 USD/EUR.

Navrhovaná pomoc 100-120 mld. eur je bezkonkurenčně nejrozsáhlejší mezinárodní záchranný balík a bylo by tomu tak již u původně schválených 45 miliard eur. Pro srovnání - řecký HDP za rok 2009 dosahuje 237 mld. eur a celkový oběh jeho dluhopisů cca 290 miliard eur.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
  • diplomaticky šéf ECM?
    28.4.2010 17:41

    diplomaticky šéf ECM (320 CZK, -0,56%) Trichet.
    Ed
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba