Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ArcelorMittal v 1Q za výsledky posledních čtvrtletí zaostal, ve 2Q čeká zlepšení EBITDA o polovinu

ArcelorMittal v 1Q za výsledky posledních čtvrtletí zaostal, ve 2Q čeká zlepšení EBITDA o polovinu

29.4.2010 10:29

Největší světová ocelářská firma ArcelorMittal, která skrze ostravské ocelárny působí také v České republice, dosáhla v prvním čtvrtletí roku 2010 čistého zisku 679 milionu dolarů či 0,45 USD/akcie po ztrátě vykázané v 1Q09 na úrovni 1,06 miliardy dolarů či 0,78 USD/akcie. Ten je tak nižší než zisk dosažení ve 4Q09 na úrovni 1,07 mld. USD či 0,71 USD/akcie i ve srovnání s 3Q09, kdy čistý zisk dosáhl 907 milionů dolarů. Zisk před zdaněním a odpisy dosáhl 1,89 miliardy dolarů a zaostal tak za očekávání trhu na 2,05 mld. USD. Tržby ocelářského gigantu v prvním čtvrtletí roku dosáhly 18,7 miliardy dolarů a byly tak vyšší o 23 % proti výsledku 15,1 mld. USD v prvním čtvrtletí roku loňského a v podstatě vyrovnaly výsledek posledního čtvrtletí roku 2008 s 18,6 miliardami dolarů tržeb.

Celkové dodávky oceli vzrostly v 1Q10 na 21,5 milionu tun, což je proti 4Q09 růst o 8 procent z 20,0 Mt ve 4Q09 (v 1Q09 to bylo 16 Mt). Průměrná cena dodávané oceli proti poslednímu čtvrtletí minulého roku poklesla o 3 procenta. Využití kapacit vzrostlo v 1Q10 na 72 procent ze 70 procent ve 4Q09.

Celkové zadlužení společnosti se ve vykazovaném čtvrtletí zvýšilo o 1,9 miliardy dolarů na 20,7 mld. USD, dle oznámení firmy zejména při vynaložení na investice do dlouhodobého kapitálu a na aktivity v oblasti M&A.

Pro druhé čtvrtletí roku ArcelorMittal poskytl výhled na zisk před zdaněním a odpisy EBITDA v rozmezí 2,8-3,2 miliardy dolarů, což by znamenalo mezikvartální růst o 47 až 68 procent.

ArcelorMittal v komentáři k výsledkům uvedl, že za růstem produkce stojí především odpověď na rostoucí poptávku v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách. “Letošní rok jsme začali se zlepšující se poptávkou na všech trzích, což se dale pozitivně projeví do výsledků aktuálního druhého čtvrtletí,” uvedl šéf firmy Lakshmi Mittal. “Hospodářské oživení a tím zlepšování na trzích pokračuje v souladu s naší prognózou pro rok 2010 a celoroční výsledek očekáváme silnější,” dodal.

Zejména v první polovině roku 2009 ArcelorMittal vlivem krize omezil produkci takřka o polovinu, propouštěl a emitoval akcie a dluhopisy ve snaze snížit zadlužení. Navýšením kapitálu tak ve 2Q09 získal 11,4 mld. USD a přejednal bankovní kovenanty v rozsahu 32 miliard dolarů.

Světová asosiace oceli očekává, že globální poptávka po oceli po vyloučení vlivu vysokého růstu v Číně letos vzroste o 14,4 procenta. Oživení se příznivě projevilo ve snížení ztrát i u dalších ocelářů. Americká U.S. Steel Corp. reportovala nižší než očekávanou ztrátu a vyšší než očekávané tržby 27. dubna, Posco jako největší jihokorejská ocelárna take zlepšila výsledky a chystá růst produkce o 25 %.

Ocelářský sektor výrazně ovlivnil přechod největších světových těžařů na kvartální dojednávání kontraktů místo ročních. V prvním čtvrtetí roku dle dat asociace oceli náklady na 62% železnou rudu vzrostly o 30 procent. Lakshmi Mittal na počátku dubna uvedl, že kvůli stoupajícím cenám vstupů vzrostou ceny oceli pro zákazníky o odhadovaných 21 %, když nákladový růst bude muset být přenesen do výstupních cen produkce ocelárny. Cena válcované oceli, používané především v autoprůmyslu, podle odhadů Mittala vzroste ve druhé polovině roku o 150 dolarů na metrickou tunu při aktuální cenové hladině kolem 700 USD za metrickou tunu (více zde). 

Akcie ArcelorMittal na výsledky za očekáváním reagují poklesem o 3,9 % k 29,8 EUR.

(Zdroj: Bloomberg, AP, ArcelorMittal)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data