Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ dokončil převzetí 85% podílu v Dalkii Ústí nad Labem a 15 % v samotné Dalkii ČR

ČEZ dokončil převzetí 85% podílu v Dalkii Ústí nad Labem a 15 % v samotné Dalkii ČR

10.5.2010 9:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Energetická skupina ČEZ oznámila dokončení převzetí majoritního podílu v Dalkii. Stalo se tak po úterním souhlasném stanovisku ÚOHS. ČEZ tak ovládl 85 % akcií ve společnosti Dalkia Ústí nad Labem za cenu přepočtenou na 100% podíl ve výši 6,3 miliardy a tvořenou pevným a variabilním komponentem. Dalkia Ústí nad Labem zahrnuje především teplárnu Trmice, dále zhruba 20% podíl v Tepelném hospodářství Ústí nad Labem.

ČEZ zároveň dokončil transakci převzetí 15% podílu v samotné Dalkii ČR za cenu 3,6 miliardy tvořenou rovněž pevnou a variabilní složkou. Součástí ujednání je i opce na zbývající 15 procentní podíl ve společnosti Dalkia Ústí nad Labem a stejně tak může za určitých podmínek získat 85 procentní podíl Dalkia zpět. „Obě opce souvisí se zájmem obou stran na bezproblémové kontinuitě činnosti v Ústí nad Labem a budoucím vývoji dalších jednání o potencionálních majetkových transakcích,“ uvedl ČEZ.

ČEZ touto akvizicí dle své zprávy naplňuje firemní dlouhodobé zájmy v oblasti teplárenství. V lokalitě Ústí nad Labem ČEZ již vlastní společnosti Martia a PPC Úžín. ČEZ zároveň deklaroval, že bude snižovat svoje celkové emise v Ústeckém kraji.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení ČEZ a Dalkia Ústí nad Labem svým rozhodnutím ze dne 4. května 2010. Transakcí se již dříve zabývaly antimonopolní orgány Evropské komise, které k ní rovněž výhrady neměly.

„Ke spojení soutěžitelů ČEZ a Dalkia Ústí nad Labem dochází primárně v oblasti teplárenství, resp. v oblasti centralizovaného zásobování teplem, která je charakteristická lokální působností dodavatelů tepla vyplývající z nepropojenosti sítí. Pro teplárenství je tedy běžné působení lokálních monopolů. V důsledku realizace předmětné transakce nedojde ke změně struktury trhu, neboť soutěžitel ČEZ vstoupí do oblasti teplárenství v Ústí nad Labem a nahradí tak dosavadního soutěžitele Dalkia ČR,“ uvedl v komentáři je schválení transakce ÚOHS. Podle úřadu ani na trzích, kde se aktivity spojujících se soutěžitelů překrývaly, nepovede spojení k narušení soutěže. V oblasti výroby a dodávek elektrické energie konečným odběratelům i v oblasti podpůrných služeb, kde působí jak ČEZ, tak Dalkia Ústí nad Labem, dochází jen k minimálnímu nárůstu tržního podílu. „Navíc, v obou oblastech nedochází ke snížení celkového počtu konkurentů, neboť společnost Dalkia ČR, jako jeden z významných konkurentů, bude na těchto trzích i nadále působit,“ konstatoval ČEZ.

(Zdroj: ČEZ, ÚOHS)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data