Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko dnes zřejmě požádá o první tranši záchranného balíčku

Řecko dnes zřejmě požádá o první tranši záchranného balíčku

11.5.2010 11:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecko dnes odpoledne podá žádost o vyplacení první části finanční pomoci v hodnotě 110 mld. EUR od EU a MMF, sdělili tamní vládní představitelé. Podle nejmenovaného úředníka z řeckého ministerstva financí bude vláda dnes na EU žádat 14,5 mld. EUR a od MMF, který se na úvěrové pomoci také podílí, zítra očekává dalších 5,5 mld. EUR.

Získané finanční prostředky budou zčásti využity na refinancování desetiletých dluhopisů v hodnotě 8,5 mld. EUR, jejichž splatnost končí 19. května. Řecko prožívá od konce loňského roku těžkou dluhovou krizi a pokud by v příštích týdnech nezískalo miliardy eur na refinancování splatných dluhů, hrozil by mu státní bankrot.

Zástupci MMF, kteří v Řecku o pomoci jednají, uvedli, že země může svůj dluh zatím zvládat, třebaže jeho zadluženost bude zřejmě ještě za deset let vyšší než dnes. Hrozbou pro platební schopnost země by však podle MMF byl zejména trvale nízký ekonomický růst.

MMF předpovídá, že veřejný dluh Řecka se z loňských 115 procent hrubého domácího produktu dostane v roce 2013 na 149 procent. Poté bude postupně klesat, avšak ještě v roce 2020 bude dosahovat 120 procent HDP. Nárůst dluhu bude podle ekonomů fondu důsledkem "pokračujících vysokých deficitů veřejných financí, které do roku 2013 klesnou na 4,6 procenta HDP (z loňských 13,6 procenta), nízkého ekonomického růstu a deflace".

MMF předpokládá, že řecká ekonomika klesne letos a příští rok úhrnně o čtyři procenta. Poté by měla začít oživovat a po roce 2015 má růst o zhruba 2,75 procenta. Tempa růstu budou pro Řecko zásadní veličinou, protože podle modelových propočtů MMF by růst nižší v každém roce o jeden procentní bod znamenal zvýšení dluhu do roku 2020 na zhruba 166 procent HDP. O jeden bod rychlejší růst by zase dluh za deset let snížil na 80 procent HDP, odhaduje fond.

Fond čeká, že primární rozpočtová bilance, tedy hospodaření bez zahrnutí dluhové služby, se z loňských minus 8,6 procenta do roku 2014 zlepší na přebytek šest procent HDP. Zpráva poznamenává, že řecká vláda je sice plně odhodlána plnit cíle úvěrového programu MMF, existují však značná rizika.

Velmi obtížné bude podle fondu zejména naplnit strategii obnovování konkurenceschopnosti ekonomiky prostřednictvím adaptace domácích cen čili poklesu mezd a cen, v situaci konsolidace veřejných financí. V první fázi programu také bude mít Řecko je velmi malý prostor k reagování na případné vnější šoky, upozorňuje fond.

MMF se domnívá, že obnovení důvěry finančních trhů v Řecko bude nějaký čas trvat. Atény budou mít podle MMF jeden až dva roky, aby si ji získaly, než se budou moci vrátit na trhy pro nové úvěry, až bude podpora ze záchranného balíku vyčerpána.

(Zdroj: CNBC, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data