Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Držte si klobouky…

Držte si klobouky…

14.5.2010 14:33
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Psát „investiční postřehy“ se v současném světě stává velmi nevděčnou činností – než si autor srovná myšlenky a shromáždí podklady, je všechno jinak. Nějakou dobu se na kapitálovém trhu již pohybuji a proto si dovolím tvrdit, že události posledních několika týdnů jsou v zásadě precedenční a to jsme podle všeho ještě neviděli to nejlepší.

Hlavní akciové indexy přestaly vykazovat mezidenní změny v řádech desetin procenta a začaly místo toho oscilovat v řádech jednotek či dokonce desítek procent (vzpomeňte indexu IBEX na konci minulého týdne). Euforie ze záchranného plánu eurozóny vydržela zhruba 24 hodin. Měna euro osciluje tak divoce, že se „velká figura“ přepisuje téměř každý druhý den. Další na řadě je britská libra, supi se pomalu začínají slétat. Zlato se obchoduje na téměř 1250 dolarech za trojskou unci a pokud prolomí rezistenci na této úrovni, cesta se otevírá k metě 1,500. Rakouské a německé mincovny zastavily příjem nových objednávek na zlaté mince, protože nestíhají…

A do toho všeho se dnes španělský deník El País nechal slyšet, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy se během posledního zasedání Evropské unie na konci minulého týdne tak rozohnil, že pohrozil vystoupením Francie z eurozóny za situace, kdy by Německo nepodpořilo záchranný plán pro Řecko. Jak to dopadlo již nyní víme, ale a) do Řecka a zpět zatím z každé země eurozóny proběhlo slovy jedno euro (nejspíše jako test kreditních linek) a b) fakt, že obě komory německého parlamentu pomoc odsouhlasily ještě nic neznamená.

Na měnovém trhu se nyní rozhořela zákopová válka, kde proti sobě stojí centrální banky na straně jedné a „trh“ na straně druhé. Podle všech signálů dnes právě zmíněné centrální banky podporovaly EUR po proražení hladiny 1,25, ale po krátkém boji to vzdaly. Jak to trefně definoval jeden kamarád (Dane, díky!) – „snažily se najít zpátečku na ruském tanku“. A aby toho nebylo dost, již i některá poměrně reputabilní média (Financial Times) otevřeně zmiňují možnost, že tím kdo hodí ručník do ringu eurozóny nebude Francie, ale Angela Merkelová. Pro zastánce sci-fi – prý již tento víkend. Co by se dělo v pondělí si upřímně ani zdaleka nedokážu představit…

Pro zvědavé přikládám link na článek o Nicolasu Sarkozym: 

http://www.guardian.co.uk/business/2010/may/14/nicolas-sarkozy-threatened-euro-withdrawal  

PS: V souladu s úvodními řádky agentury právě teď zveřejnily zprávu, že prezident Sarkozy odmítá výroky publikované v deníku El Pais.

Přeji hezký víkend,


Váš názor
 • Řecké písničky
  19.5.2010 23:18

  Lidová veselice, k dostání za pouhých 49,- na stánku u kas v OC Letňany a Chodov.
  Bondy
 • Hmm
  14.5.2010 17:10

  Kéž by nebyla pravda. Ale osobně bych se němcům nedivil. Nechat si vyžrat zemi od řeků a dalších, to by se mi taky nechtělo.
  Asstrader
 • když Soros útočí
  14.5.2010 16:02

  http://www.outsidermedia.cz/Cileny-utok-financnich-piratu-na-euro-1.aspx
  CZdecom
 • šušká se toto :
  14.5.2010 15:57

  I'm working at the Deutsche Bank in Germany. Today we delivered 1 container with new Deutsche Mark notes and new coins. I will present a photo from the new banknotes tomorrow morning. The curencychange will be the night from Saturday to Sunday 5/16/2010. On Friday, 19.00 GMT Angela Merkel the germany chancelor, will speach to the german nation. (zdroj) http://www.hartgeld.com/infos-DE.htm http://www.godlikeproductions.com/forum1/message1062655/pg1
  CZdecom
 • nejsem příznivcem katastrofických scénářů
  14.5.2010 14:45

  ale rapidní změny všeho možného ražení za poslední týdny, tam a zpět a atam a zpět, předčí všechno, co jsem kdy viděl. Nicméně, aspoň je legrace. Co mi jediné vadí, že jakékoli predikce a racionální úvahy dávají smysl jen do nejbližší změny kursu celé lodi :)
  Bo
 • Odkaz na Financial Times
  14.5.2010 14:40

  Dobrý den, existuje www odkaz na zmiňovanou poplašnou zprávu FT? Děkuji.
  isi
  • Re: Odkaz na Financial Times
   14.5.2010 15:25

   Třeba na blogu FT: http://ftalphaville.ft.com/blog/2010/05/13/230631/now-about-those-dem-rumours/
   Jan Dvořák
   •  
    14.5.2010 15:36

    ...a nebylo to na http://www.investicniweb.cz/zpravy/investicni-bulvar/2010/5/14/clanky/nemecko-se-vrati-k-marce-v-sobotu-ma-promluvit-merkelova/ ...btw. děkuji za tu starou hlášku o zpátečce v ruském tanku...tu už jsem pár "desetiletí" neslyšel....msf!
    jado
    •  
     14.5.2010 15:58

     taky jsem o Dm už dlouho neslyšel :-D Kostolány už dříve hlásil, že je to věčný platidlo :-))
     CZdecom
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data