Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Pokud euro není životaschopné bez vysoce flexibilních nominálních mezd, pak prostě není životaschopné

Krugman: Pokud euro není životaschopné bez vysoce flexibilních nominálních mezd, pak prostě není životaschopné

21.5.2010 18:26
Autor: Redakce, Patria Online

Nejvíce překvapující a zároveň frustrující na celé debatě o euru je fakt, že téměř všichni se vyhýbají jádru problému. S jednotnou měnou je na šoky v ekonomice nutné reagovat změnou relativní výše mezd. A protože země na periferii přešly z boomu do recese, jejich mzdy musí poklesnout. V tuto chvíli musí mzdy v Řecku, Španělsku, Portugalsku, Lotyšsku, Estonsku a dalších zemích na okraji Evropy klesnout relativně ke mzdám v Německu o 20 – 30 %. Rád bych to zopakoval – mzdy v zemích na okraji Evropy musí relativně ke mzdám v Německu klesnout o 20 – 30 %.

Nikdo ale není ochoten to otevřeně říci. A jak těžké bude toho dosáhnout? Podívejme se na Lotyšsko, které přijalo neuvěřitelně přísná úsporná opatření. Nezaměstnanost vzrostla z předkrizových 6 % na současných 23 %. A mzdy skutečně klesají. Ale i zde ve srovnání s vrcholem klesly o pouhých 5,4 %. Takže bude potřeba léta trpět na to, aby byla znovu získána konkurenceschopnost.

Oficiálně se nyní hovoří o tom, že uvedené jen ukazuje na potřebu flexibilnějšího trhu práce. Ale o nutnosti flexibilního trhu práce jsme všichni hovořili již v roce 1990. Pokud euro není životaschopné bez vysoce flexibilních nominálních mezd, pak prostě není životaschopné.

Autorem článku je Paul Krugman.

(Zdroj: New York Times)


Váš názor
 • Zrovna pan "Keynes" o flexibilite trhu prace...
  21.5.2010 20:21

  Kdyz ctete jeho clanky tak v minulosti naprosto drtive vystupoval napr. proti Svycarskemu nastaveni trhu, tedy velmi volnemu a flexibilnimu... A nyni by toho jiste chtel dosahnout zase intervenci statu - ne nastavenim pravidel trhu prace.
  VSE LIMITED
  • Re: Zrovna pan "Keynes" o flexibilite trhu prace...
   21.5.2010 22:04

   Myslím, že jeden subjektivní ekonom se snaží srovnávat dva nesrovnatelné světy : USA a EU. Pokud se bude EU snažit hledat vzor za velkou louží tak to nemůže dobře skončit.V US jsou všichni "přistěhovalci" s jedním jazykem a vlajkou. Toto v EU není a NIKDY nebude. Vlajka EU bude pro každého evropana až na druhém místě... Stěhovat se za prací např. z Portugalska do Polska není totéž jako z Los Angeles do NY.
   mikimiko
   • No právě...
    23.5.2010 14:23

    To je jeden z hlavních důvodů, proč není rozumné, aby byly Portugalci s Poláky svázáni jednotnou měnou. Další důvod je neexistence centrální vlády s dostatečně velkým rozpočtem. Tyto dvě základní podmínky dělí úspěšné měnové zóny od neúspěšných.
    Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y