Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína chladí obavy ohledně snižování expozice vůči eurozóně, které srazily euro na 4měsíční minima

Čína chladí obavy ohledně snižování expozice vůči eurozóně, které srazily euro na 4měsíční minima

27.5.2010 10:50

(Aktualizováno 14:26)

Čínská lidová republika, která disponuje nevětšími devizovými rezervami na světě, nepřímo zamíchala kartami na trzích, když deník Financial Times přinesl zprávu, že země v důsledku šíření dluhové krize v eurozóně snižuje svou expozici vůči dluhu členských zemí. Informace se objevila včera kolem 19. hodiny, kdy si ještě americké akciové trhy připisovaly mírné zisky. Obavy z dopadů čínských obranných kroků však přinesly korekci: Wall Street zakončila v červených číslech (komentář zde), a euro se svezlo na svá téměř 4letá minima k dolaru a poblíž k 8,5letým minimům vůči japonskému jenu. Dnes však trhy zrána uklidnilo pekingské dementi informací FT.

List Financial Times včera uvedl, že se zástupci čínského úřadu pro správu devizových rezerv, které čítají i 630 miliard eur v dluhopisech zemí eurozóny, v minulých dnech scházeli s představiteli zahraničních bank a diskutovali možnost snižování objemu těchto obligací ve své bilanci. Čína se podle FT bojí zvláště o své expozice v okrajových zemích eurozóny - v Řecku, Irsku, Portugalsku a Španělsku.

Čínské úřady v polovině května oznámily, že v prvním čtvrtletí ukrojilo posilování dolaru z růstu devizových rezerv země celou polovinu – zvýšily se o 47,9 miliard dolarů, zatímco před očištěním o kurzové výkyvy měly devizové rezervy vzrůst o 95,9 miliardy dolarů. Dosavadní čínská strategie proto naopak směřovala k větší diverzifikaci devizových rezerv země. “Jde o velký posun v rámci strategie. V posledním roce se Číňané snažili redukovat expozici vůči dolarovým aktivům nakupováním aktiv z eurozóny,“ uvedl pro FT nejmenovaný investor s tím, že odklon od eurozóny by byl „naprostým zvratem“.

Obrat v čínské strategii však podle dnešních oficiálních zpráv čínské administrativy nenastává. Čína dnes totiž označila zprávy o snaze země změnit strukturu svých devizových rezerv v neprospěch eurových aktiv za „neopodstatněné“. “Evropa je a bude i do budoucna jedním z hlavních trhů pro investování devizových rezerv,“ uvedl dnes na svých internetových stránkách čínský úřad pro správu devizových rezerv.

Čínský státní fond spravující prostředky v objemu 300 miliard dolarů také hodlá pokračovat ve svých investicích v eurozóně, prohlásil to podle agentury Bloomberg prezident fondu Gao Xiqing s tím, že rozruch kolem bloku zemí platících eurem neměl na investiční rozhodnutí v Evropě „žádný příliš významný dopad. Gao ovšem zdůraznil, že fond „ostře sleduje krátkodobou volatilitu na trzích v eurozóně“ a bude pozorovat také vývoj stability eura a změny v politice Evropské unie. Kuvaitský investiční fond se k prohlášení záhy připojil a uvedl, že jeho investiční strategie v Evropě také zůstává beze změny

Evropské trhy aktuálně po uklidnění obav mírně rostou a euro umazalo část ztrát, když se ze včerejšího poklesu až na 1,2155 USD/EUR (4leté minimum je 1,2143 USD/EUR) dnes dostává až nad hladinu 1,23 USD/EUR.

Vývoj kurzu eura k dolaru za posledních 5 let

eur 27-5-10.bmp

(Zdroj: Financial Times , Bloomberg, CNBC)


Váš názor
 •  
  27.5.2010 11:01

  TAKOVÁ SPRÁVNÍ INFORMACIČKA VYPUŠTĚNÁ VE SPRÁVNÝ ČAS NADĚLÁ HNED DIVY SE SENTIMENTEM,ŠKODA JEN ŽE TI HLAVNÍ HRÁČI SENTIMENTEM NĚJAK NETRPÍ.
  NED
  • Lépe
   27.5.2010 11:05

   to nejde ani říct. Snad jen informacičku by bylo možno nahradit opačným eufenizmem - informacek
   lime
   • Re: Lépe
    27.5.2010 11:58

    Jak je vidět, k lividaci Eura je každý prostředek dobrý. Takoví informmacci by měli být žalovatelní.
    /eye/
    • neviděl bych to tak dramaticky
     27.5.2010 18:18

     asi jste dlouzí v E... možná se spíš E vrací někam ke své hodnotě, kterou chvíli přestřelovalo...
     Bob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data