Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v květnu: Dobré zprávy pokračují

Nezaměstnanost v květnu: Dobré zprávy pokračují

8.6.2010 10:03
Autor: David Marek

Míra nezaměstnanosti se minulý měsíc snížila na 8,7 procenta z dubnových 9,2 procent. Celkový počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl o více než 25 tisíc na 515 tisíc. Ke snížení nezaměstnanosti pomohla nejen sezónní pracovní místa ale také pokračující oživení české ekonomiky.

Trh práce obvykle reaguje na vývoj HDP, průmyslové produkce či zahraničního obchodu se zpožděním. Nicméně již od začátku letošního roku lze pozorovat obrat ve vývoji na trhu práce. Po roce a půl postupného vzlínání začala sezónně očištěná míra nezaměstnanosti letos na jaře klesat. Tento vývoj potvrzuje sílící oživení české ekonomiky. Prozatím se situace na trhu práce stabilizovala především díky tomu, že firmy omezily další propouštění. Volných pracovních míst je stále velmi málo. Aktuální vývoj nicméně dává naději, že by míra nezaměstnanosti nemusela pokořit desetiprocentní hranici.

Snížení nezaměstnanosti představuje nezbytný předpoklad pro zotavení domácí poptávky. Spotřeba domácností, zejména výdaje za méně zbytné zboží, jsou citlivé právě na situaci na trhu práce. Nyní růst ekonomiky podporují pouze zahraniční obchod a změna zásob. K silnějšímu růstu HDP bude nezbytné, aby se přidala i domácí poptávka.

Česká ekonomika je velmi otevřená a citelně reaguje na vývoj v eurozóně. Připravované rozpočtové škrty, případně další prohloubení dluhové krize, mohou zpomalit či zastavit oživení ekonomiky eurozóny, což by pocítily i české firmy a místní trh práce.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Domácí poptávka
    8.6.2010 10:11

    Do té doby, co se budeme strašit řeckou cestou, bankrotem a utahováním opasku, nezbývá občanům nic jiného než nenakupovat. Když zaútočili teroristé na NY, vyhnal prezident US Američany do obchodů. Naši představitelé dělají opak.
    starik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů