Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžební limity se prolamovat nebudou, shodli se experti VV, ODS a TOP 09

Těžební limity se prolamovat nebudou, shodli se experti VV, ODS a TOP 09

8.6.2010 15:11
Autor: mediafax

Rozšířeno (18:05) PRAHA (MEDIAFAX) - Expertní týmy Věcí veřejných, ODS a TOP 09 se dnes shodly na tom, že se nebudou prolamovat těžební limity a prosadí se ekologické clo na levné zboží z východu, potvrdil agentuře Mediafax Vít Bárta (VV). O sloučení některých ministerstev budou skupiny jednat příští týden.

"Jednoznačně jsme se shodli na tom, že předložíme komisi zahraničí návrh na ekologické clo. To již nyní v Evropské unii prosazuje Francie a týká se zboží například z Číny, Indie, Pákistánu a podobně. Je to cesta, jak napravit to, že v České republice řada zaměstnanců v oděvním průmyslu přišla o svou práci," vysvětlil Mediafaxu Bárta.

Odborné skupiny se shodly i v otázce prolamování těžebních limitů uhlí. "Nechceme prolamovat limity těžby jakéhokoliv uhlí," řekl Bárta. Dodal, že věc bude komise řešit s další odbornou skupinou, která se zabývá průmyslem a energetikou, neboť týmy chtějí připravit energetickou koncepci až do roku 2030.

Komise budou hledat řešení i obří ekozakázky, tedy tendru asi za 115 miliard korun na odstranění starých ekologických škod. "Musíme najít řešení, jak dotáhnout výběrové řízení do konce tak, aby stát nebyl poškozen," nastínil Bárta.

Na dalším jednání by měli experti hovořit i o sloučení některých ministerstev, která to však budou, zatím není jasné. Věci veřejné před volbami hovořily především o sloučení ministerstva životního prostředí s ministerstvem zemědělství. Ve hře je však i ministerstvo pro místní rozvoj, prozradil Bárta.

"Ve skupině je shoda v tom, že je potřeba škrtat počet ministerstev. Hledáme východiska, jakým způsobem mezi nimi slučovat," vysvětlil Bárta a dodal, že otazníky visí nad budoucností ministerstva životního prostředí (MŽP) a zemědělství (MZ). Zde se totiž řeší především to, zda vodní hospodářství patří do kompetence MŽP nebo MZ. "Věci veřejné a ODS prosazují jeho převedení zpět pod ministerstvo životního prostředí, TOP 09 trvá na jeho zachování pod ministerstvem zemědělství," řekl odborník VV na ekologii Jiří Mach.

"Při povodních má na vodu více kompetencí ministerstvo zemědělství, ale odstraňování povodňových škod řídí ministerstvo životního prostředí. Těch sporných otázek je více, zatím spíše mapujeme terén," přiznal Mediafaxu Bárta.

Totéž platí také v otázce postupného zrušení ministerstva pro místní rozvoj a převedení jeho kompetencí (např. územní plánování) zpět pod ministerstvo životního prostředí. "Dospěli jsme k závěru, že sloučit ministerstvo pro místní rozvoj se dvěma výše uvedenými není možné," dodal Bárta.

Bártova slova potvrdil i garant expertní komise TOP 09 Bedřich Moldan. Podle něj se ministerstvo zemědělství s ministerstvem životního prostředí slučovat nebude. "U otázky ekozakázky se shodujeme na tom, že ji necháme doběhnout a budeme ji řešit v souladu s právním řádem," vysvětlil a dodal, že prosazení ekologického cla ještě není definitivním návrhem, protože se to musí řešit na úrovni Evropské unie.


Váš názor
  • takže to byl jen takový předpřijímací test
    8.6.2010 15:51

    pana budoucího exministra Tošovského... než někde nastoupí.
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba