Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Čína a Německo - po dobrém to nejde, je čas přitvrdit

Krugman: Čína a Německo - po dobrém to nejde, je čas přitvrdit

15.6.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Současná situace vypadá následovně: Čína neudělala nic pro změnu své politiky masivní měnové manipulace a její exporty prudce rostou. Evropa se mezitím zbláznila do fiskální úspory. Angela Merkel říká, že rozpočtové škrty udělají Německo konkurenceschopnějším – ale relativně ke komu?

Odpověď znáte, že ano? Všichni spoléhají na to, že se USA stanou spotřebitelem poslední instance, který do sebe kvůli slabému euru a zmanipulovanému renminbi nasaje všechny importy. A zatímco se spoléhají na poptávku ze Spojených států a doma provedou utažení politik, budou nás poučovat o tom, jak jsme s naším obchodním a rozpočtovým deficitem nezodpovědní.

To fungovat nebude – a Spojené státy musí podniknout kroky na svou ochranu. Začněme s Čínou. V dubnu nám bylo řečeno, abychom se zdrželi obvinění z manipulace s její měnou; ti dospělí již s Čínou něco vymyslí. Kam jsme se dostali? Ano, hrozby antidumpingovými cly by byly velkým krokem a přinesly by určitá rizika. Nedělat nic ale není přijatelnou možností. Pak hrozí velké nebezpečí, že se ekonomické oživení zastaví. Pokud se tak stane, následky budou mnohem horší než diplomatická roztržka.

A je také důležité sdělit Německu, že je nenecháme exportovat k nám důsledky jejich posedlosti úsporami.

Po dobrém to nejde, je čas přitvrdit.


Autorem článku je Paul Krugman.

(Zdroj: krugman.blogs.nytimes.com)


Váš názor
 •  
  15.6.2010 10:22

  Ano pojďme všichni následovat USA s jejími masivními finančními stimuly, protože to je přesně ten způsob který svět dlouhodobě vyvede ze současné krize...Nakonec se ještě ukáže, že za současné problémy, které má USA můžou země jako Německo, Japonsko a Čína, které jsou schopny produkovat kvalitnější a levnější zboží než USA, které svojí konkurencischopnost v posledních letech viditelně ztrácí.No nevím co by kolegové z USA od zbytku světa očekávali...
  protein
 •  
  15.6.2010 8:36

  Posedlost Německa úsporami? Vtipný chlapec, už se nedivím, že tady máme globální krizi s tímhle přístupem
  Lojza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů