Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalifornskou vládu požádal o injekci 600 milionů dolarů největší veřejný penzijní fond USA CalPERS

Kalifornskou vládu požádal o injekci 600 milionů dolarů největší veřejný penzijní fond USA CalPERS

17.6.2010 18:11
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

O finanční injekci v rozsahu 600 milionů dolarů požádalo vládu amerického státu Kalifornie po svém středečním jednání představenstvo největšího amerického veřejného penzijního fondu CalPERS (California Public Employees' Retirement System). Fond spravuje aktiva v rozsahu přes 200 miliard dolarů zaměstnancům veřejného sektoru a dle slov vedení mu způsobuje finanční problémy příliš brzký odchod jeho členů do důchodu a tedy delší podíl jejich života  v penzi, avšak také investiční ztráty utrpěné v průběhu hospodářské recese. V uplynulém fiskálním roce fond utrpěl 24% propad hodnoty aktiv, od poloviny roku 2009 v aktuálním fiskálním roce se jmění zvýšilo k 204 mld. USD.

Požadavek fondu přichází ve chvíli, kdy se guvernér amerického státu Arnold Schwarzenegger snaží pokrýt rozpočtový schodek ve výši téměř 20 mld. USD následujícího fiskálního roku a požadavek fondu pro něj znamená zvýšení státního příspěvku do fondu pro fiskální rok začínající již 1. července o 18 % na 3,9 miliardy dolarů. Náklady na penzijní pojištění v Kalifornii se staly politickou otázkou natolik, že guvernér Schwarzenegger odmítl podepsat plán rozpočtu do té doby, dokud nebudou navrženy úspory těchto nákladů. "Je to další důkaz, že penzijní systém ve stávající podobě není udržitelný a musí být reformován," uvedl Schwarzenegger. "Každý dolar, který vynaložíme na penze zaměstnanců veřejného sektoru, odebíráme navíc ze vzdělávání, zdravotnictví a bezpečnosti," uvedl.

Finanční ředitel fondu Joseph Dear si postěžoval mimo jiné také na Evropu, která podle něho zvyšuje nervozitu investorů fondu. CalPERS se dohodl se správci jeho zdrojů na snížení poplatků, což fondu uleví v rozsahu 40 milionů dolarů během následujících pěti let, uvedl finanční ředitel.

Finanční problémy státu Kalifornie jsou mnohaleté a například Marc Faber opakovaně uvedl, že země je ve faktickém bankrotu. Finanční a následná hospodářská krize problémy amerického státu umocnily skrze propad cen nemovitostí a dopad do daně z nemovitostí, skrze vyšší nezaměstnanosti do daně z příjmů.

Rozpočtový deficit Kalifornie je pro fiskální rok 2010/2011 bez přijetí dodatečných opatření prognózován na 19,9 mld. USD proti předchozímu odhadu 6,9 mld. USD. K růstu při náhledu do rozpočtu země přispěl dodatečný očekávaný výpadek daňových příjmů v rozsahu 3,4 mld. USD, náklady spojené se soudním přehodnocením dřívějších rozpočtových opatření v rozsahu 4,9 mld. USD či vyšší výdaje spojené s růstem populace v zemi v rozsahu 1,4 mld. USD. Na federální úrovni se jedná o „změně přístupu federální vlády ke Kalifornii“. V minulosti například bylo ostře kritizováno odmítnutí federálních garancí v rozsahu 5 mld. USD při faktickém sanování bank skrze TARP v rozsahu neporovnatelně větším. Zemi čekají výrazné úspory rozpočtových výdajů a razantní omezování výdajů mandatorních.

(Zdroj: NYT, CNBC)


Váš názor
  • kdy Kalifornie opustí USD a USA??
    18.6.2010 13:07

    Proč proboha tady není několik světových finančních rádců co budou radit Kalifornii zavést své peso a vystoupit z USA? Vypadá to na dlouhodobé problémy ála Řecko a nějak není žádná panika ani "řádné" rady jak opusti USD či měnovou zónu!! Tyhle rady jsou platné jen pro evropu??? (Připomínám Řecko 3% HDP EU... Kaliofrnie ?? ale mnohonásobně více HDP USA....)
    TOM
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m