Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vypořádání českých cenných papírů čeká technická přestávka - na scénu přichází Centrální depozitář

Vypořádání českých cenných papírů čeká technická přestávka - na scénu přichází Centrální depozitář

24.06.2010 15:48
Autor: Tereza Špačková, Patria Finance

V souladu s rozhodnutím Ministerstva financí přestává k 25. červnu 2010 vykonávat svou činnost Středisko cenných papírů (SCP), které vede evidenci zaknihovaných českých cenných papírů (jejichž ISIN začíná znaky "CZ" nebo "CS" - např. akcií ČEZ, Komerční banky, Unipetrolu, Telefonica O2, Philip Morris, státních dluhopisů, atd.). Evidence přechází do nově zřízeného Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP).

Na pražské burze tak dochází k zásadní změně - zániku původního a vzniku nového registru. Z důvodu přechodu a převodu z původního na nové vypořádací centrum bude bez rozdílu pro všechny instituce a obchodníky na českém trhu pozastaveno v následujících dnech vypořádání obchodů s českými cennými papíry. Tato technická přestávka bude mít vliv na nákup akcií s využitím finančních prostředků z prodeje cenných papírů, jejichž ISIN začíná znaky "CZ" nebo "CS" - např. akcií ČEZ, Komerční banky, Unipetrolu, Telefonica O2, Philip Morris, státních dluhopisů, atd.). Až do 7.7. tak bude odložen jak převod cenných papírů, tak vypořádání finančních prostředků - nebude tedy možné použít finanční prostředky získané prodejem k okamžitému nákupu jiných (např. zahraničních) cenných papírů.

SCP.jpg

Pozn.: Tabulka se vztahuje POUZE pro nákup akcií na uvedených burzách s využitím finančních prostředků z prodeje cenných papírů s ISIN začínajícím na "CZ" nebo "CS" (např. ČEZ, Telefónica O2, KB, Unipetrol a PM).

Pokud např. prodáte v uvedené době akcie NWR a z těchto finančních prostředků budete chtít realizovat nákup akcií na kterékoliv burze, nebude zde žádné omezení.


Podrobnější informace naleznete na následujících odkazech:

- https://www.patria-direct.cz/Dokumenty/popup/CDCP/CDCP.cs.html
www.cdcp.cz
www.pse.cz


Ve spolupráci s Jindřichem Holčákem vytvořila

Váš názor
Aktuální komentáře
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?
29.05.2025
22:00Nvidia po výsledcích táhla trhy vzhůru  
18:23Nový inflačně - monetární režim a finanční síla obchodovaných firem
17:15Cena stříbra loni stoupla o 21 procent a v průměru rostla nejvíc za 13 let
16:48Ochlazení na akciovém trhu v USA  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data