Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: Finanční trhy potřebují změnu regulací, mezinárodní harmonizace není správným krokem

Singer: Finanční trhy potřebují změnu regulací, mezinárodní harmonizace není správným krokem

9.7.2010 12:15

Nový guvernér České národní banky Miroslav Singer vyjádřil výhrady ohledně současného evropského přístupu k regulacím a uvedl, že finanční trhy, a především bankovní sektor, budou po zkušenostech z globální ekonomické krize zřejmě vyžadovat změny regulačních opatření. Singer v rozhovoru uvedl, že přístup EU k regulaci finančního sektoru je podle něj špatný, a odmítl názor, že by měla finanční krize původ v nedostatečné mezinárodní regulaci. Naopak z některých studií vyplývá, že některá opatření „mohou působit jako brzda“.

„Nemyslím si, že všechno musí být nutně harmonizováno,“ uvedl guvernér. Vzhledem k velké míře nejistoty, se kterou se nyní trhy vypořádávají, není podle něj zavádění univerzálních pravidel správným řešením. „Čím více budeme harmonizovat, tím větší chyby uvalíme na světové trhy,“ domnívá se Singer, podle něhož je třeba naopak kroky diverzifikovat v rámci podmínek na tom kterém trhu. Jako příklad uvedl guvernér Kanadu a část Asie, které uchránila existence vlastního kontrolního rámce od výraznějších dopadů finanční krize; zasáhl je pouze propad poptávky. Zdůraznil zároveň svůj nesouhlas se zavedením bankovní daně a varoval před přílišným politickým vlivem na bankovní dohled.

Singer ocenil všeobecné směřování reforem nastupující české vlády. „Příznivé jsou kroky k fiskální konsolidaci, jejich absence by v dlouhém období značně ztížila i naši práci,“ řekl guvernér ČNB, který do funkce nastoupil 1. července po rezignaci Zdeňka Tůmy. „V krátkém horizontu neočekávám žádné výrazné změny v měnové politice, dlouhodobě jde o udržení stability a důvěryhodnosti, jejichž ztráta by byla zátěží pro tvorbu monetárních politik.“

Ekonomika podle Singera v současné chvíli nepotřebuje žádnou intervenci, jelikož se vyvíjí v souladu s očekáváními. „Současné oslabování koruny nepřináší žádné inflační tlaky vzhledem k trvajícímu útlumu spotřeby a bankovních úvěrů,“ uvedl ve včerejším rozhovoru pro Bloomberg (více zde).

ČNB v režimu cílování inflace pracuje s indexem spotřebitelských cen (CPI), popř. s jeho modifikacemi. Index ale nezahrnuje ceny aktiv, v důsledku čehož může být reálná inflace výrazně podhodnocena, a je tak značně omezena možnost centrální banky zabránit vzniku bublin, jak tomu bylo v případě realitního trhu, uvedla členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová v článku pro Hospodářské noviny. Centrální bankéři by proto měli podle Zamrazilové omezit strnulé respektování aktuálních inflačních měřítek a zapojit ve vyšší míře svůj expertní úsudek a diskreci.

(Zdroj: Bloomberg, WSJ, čtk, mediafax)


Váš názor
  • Globální unifikace..
    9.7.2010 14:42

    ...regulací bankovního sektoru by dříve či později vedla cestou širokou a dlážděnou do pekla jednotné světové vlády. A na světě jsou lidé na vysokých postech, kteří toto velmi dobře vědí. Známe to i z pohádek: "Jen jeden prstíček tam strčíme, jen co se ohřejeme, hned zase půjdeme ..."(to určitě!). Jedinou obranou a zdravou cestou je dostatečné zachování hospodářsko-politické soutěže mezi jednotlivými zeměmi.
    Politik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data