Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kocourek (ODS): Zachováme limity těžby uhlí, omezíme důraz na fotovoltaiku

Kocourek (ODS): Zachováme limity těžby uhlí, omezíme důraz na fotovoltaiku

09.07.2010 16:11
Autor: ČTK

Praha - Hlavní kandidát na ministra průmyslu a obchodu v nové trojkoaliční vládě ODS, TOP 09 a Věci veřejné Martin Kocourek (ODS) hodlá zachovat limity těžby hnědého uhlí a omezit důraz dosud kladený na fotovoltaiku. Kocourek to dnes řekl v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že výrazné změny v aktualizované státní energetické koncepci zavádět ale nehodlá.

"Hlavním nositelem zdrojů elektrické energie budou do budoucna jaderné bloky. Nicméně jsme zavázáni EU nějakým podílem obnovitelných zdrojů, který budeme muset naplnit," uvedl Kocourek.

O využití obnovitelných zdrojů energie bude podle něho nutné zavést diskuzi, která určí funkční energetický mix. Zvláštní pozornost chce věnovat fotovoltaice. Podle Kocourka se musí změnit kalkulační vzorec tak, aby výnosnost solárních elektráren nebyla uměle zvyšována proti ostatním zdrojům.

"Myslím, že i z pohledu vnímání veřejnosti jsou zlaté časy fotovoltaiky už za námi a budeme muset hledat jiné obnovitelné zdroje. Jak se ukázalo, tak poměr nákladů a výkonu ve fotovoltaice není příznivý," řekl Kocourek.

Aktualizovaná státní energetická koncepce zpracovává záměry státu v energetice s výhledem do roku 2050. Předpokládá například, že do roku 2050 Česká republika výrazně sníží emise oxidu uhličitého při posunu energetického mixu k jaderné energii a obnovitelným zdrojům.

Nastupující vláda chce v energetické koncepci změnit záměr svých předchůdců z kabinetu Jana Fischera o prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. "Na rozdíl od vlády premiéra Fischera nebudeme uvažovat o prolamování limitů," podotkl Kocourek.

Zachování limitů těžby uhlí budí nevoli mezi odboráři, kteří se obávají propouštění horníků, a u zástupců tepláren, jež tvrdí, že zanikne teplárenská soustava a teplo výrazně podraží, protože se bude muset vyrábět například z plynových zdrojů. Podle místopředsedy výkonné rady Teplárenského sdružení Tomáše Drápely nelze uhlí alternativními zdroji plně nahradit.

Limity těžby uhlí vyhlásila vláda v roce 1991. Zaručily tehdy městům a obcím na severu Čech, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Prolomení limitů by zasáhlo Mostecko, znamenalo by likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic.


Váš názor
  • To je zase ministr...
    10.07.2010 9:56

    Pan Kocourek zřejmě vůbec netuší, co v té stávající enegetické koncepci je. Asi si nepřečetl, že bez prolomení limitů klesne těžba uhlí do roku 2025 na polovinu. To mi přijde jako docela dost velký zásah do připravené aktualizace.
    Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data