Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mundell: Země PIIGS čelí hrozbě restrukturalizace dluhu, Evropa má ale nejhorší za sebou. Sázíte-li na rozpad eura, ztratíte peníze stejně, jako v očekávání závratných výšin zlata

Mundell: Země PIIGS čelí hrozbě restrukturalizace dluhu, Evropa má ale nejhorší za sebou. Sázíte-li na rozpad eura, ztratíte peníze stejně, jako v očekávání závratných výšin zlata

12.7.2010 16:37
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Španělsko, Portugalsko a Irsko, ale také Řecko a s vyšší pravděpodobností Řecko čelí nadále hrozbě nutnosti restrukturalizace jejich dluhu. Nepřijde hned, ale mohla by se aktuální otázkou stát řekněme již v příštím roce, uvedl nositel Nobelovy ceny za ekonomii a osobnost označovaná za spoluarchitekta hospodářské a měnové unie, Robert Mundell. Řecku připisuje největší pravděpodobnost selhání a potřeby restrukturalizovat své dluhy a to 40%. U zemí Španělska, Portugalska a Irska vidí tuto pravděpodobnost na 20 % a u Itálie na 10 %.

Před toto očekávání je Mundell přesvědčen, že Evropa má již nejhorší otřesy za sebou. „Ne všechny, ale přesto většinu špatných zpráv o Evropě jsme již slyšeli a z tohoto důvodu je již eurodolar ve více stabilizovaném koridoru,“ uvedl Mundell. Euro za posledních 6 měsíců do 7. června oslabilo o 20 procent proti dolaru na jeho čtyřleté minimum 1,1877 USD/EUR. Následně se euro vrátilo až přes 1,2700 USD/EUR, aby ustoupilo zpět k aktuálním 1,2570-1,2580 USD/EUR. „Byl jsem velmi potěšen tímto návratem a pohledem na euro navracejícím se do koridoru kolem 1,20, následně 1,25 a 1,30 dolaru k euru. Pohyb k 1,18 byl přehánějící reálné riziko eura,“ uvedl Mundell.

Investoři sázející na rozpad eurozóny a pád společné měny euro podle Mundella spláčou nad zmařenou investicí. „Ztratí své peníze a jsem přesvědčen, že je ztratí i ti, kteří spekulují na růst ceny zlata ke dvěma tisícům dolarů,“ uvedl ekonom.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 •  
  12.7.2010 17:42

  Při příznivém scénáři truth, při nepříznivém untruth.
  Jasnovid
  • z toho vyplyva
   12.7.2010 18:10

   ze kdyby byl na celym svete jen jeden ekonom, musel by mit nutne rozpolcenou osobnost..
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data