Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v červnu: Nečekaně vysoký dovoz

Zahraniční obchod v červnu: Nečekaně vysoký dovoz

06.08.2010 11:06
Autor: David Marek

Přebytek obchodní bilance dosáhl v červnu 10,4 miliardy korun, což je nejnižší hodnota od začátku letošního roku. Vývoz pokračoval v rychlém růstu a meziročně se zvýšil o 19,7 procenta, dovoz ovšam nabral obrátky a zrychlil své tempo růstu na 28 procent Kladné saldo zahraničního obchodu dosáhlo v první polovině roku 83 miliard korun, což je o 3,4 miliardy více než loni.

Statistiky zahraničního obchodu úzce korespondují s daty o průmyslové výrobě. Základem růstu vývozu zůstávají stroje a dopravní prostředky. Jejich vývoz ve srovnání s loňským rokem stoupl o 20,4 miliardy korun, zatímco celkový objem vývoz z ČR vzrostl o 36,6 miliardy korun. Další významné příspěvky k růstu vývozu poskytly elektrické přístroje, výpočetní technika a telekomunikační zařízení.

Nejzajímavějším bodem dnešních dat je patrně impozantní zvýšení dovozu. Základní struktura ukazuje, že se výrazně zvýšil zejjména odovz zboží investičního charakteru a polovarů, dílů a součástek. První naznačuje oživení investiční aktivity v domácí ekonomice, Druhé souvisí s rychle rostoucí průmyslovou produkcí a její vysokou náročnosti na dovoz materiálů, polotovarů a dílů.

Nečekaně vysoký růst malooobchodních tržeb ukazuje také na oživení domácí spotřebitelské poptávky a i tento faktor příspívá k růstu dovozu a snížení přebytku zahraničního obchodu.

Negativně obchodní bilance ovlivňují stoupající ceny komodit. Nejvýrazněji se to projevuje v dovozních cenách ropy a zemního plynu. Podle našeho odhadu ubraly změny dovozních a vývozních cen v posledních 12 měsících z červnového salda zahraničního obchodu zhruba 5,4 miliardy korun.

Příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP patrně nebude ve 2. čtvrtletí tak vysoký jako v úvodu roku, těžiště růstu HDP se již začalo přesouvat více k domácí poptávce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu