Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podnikatelé: Návrh zákona OZE je v rozporu s právem EU

Podnikatelé: Návrh zákona OZE je v rozporu s právem EU

18.8.2010 13:23
Autor: ČTK

(ČTK) - Skupina podnikatelů v oboru solární a větrné energetiky nesouhlasí s návrhem nového zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. V analýze, kterou poslala legislativní radě vlády, tvrdí, že chystaná norma je v rozporu s právem Evropské unie a schválení zákona by mohlo znamenat likvidaci podnikání u některých obnovitelných zdrojů. Ohrožen by prý mohl být také plán ČR pokrýt do deseti let více než 13 procent české spotřeby energie obnovitelnými zdroji. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vlček dopis legislativní radě označil za účelový a plný nepravdivých informací.

Stát chce pomocí zákona splnit podmínky využívání obnovitelných zdrojů, ke kterým se zavázal v rámci EU. Stanovuje například roční hodnoty instalovaných výkonů pro jednotlivé druhy zdrojů, čímž chce přispět k jejich optimálnímu složení. V případě, že limity budou překročeny, zdroje nezískají finanční podporu státu. Výrazně tím budou omezeny zejména solární elektrárny. Podle podnikatelů v oboru je ale nepřípustné, aby zákon vylučoval z podpory výroby energie určitý druh obnovitelných zdrojů. Limity jsou navíc neodůvodněné a nerealistické, uvádějí v analýze návrhu zákona.

"V sázce je likvidace oboru, jež vytvořil několik tisíc pracovních míst a generuje ročně obrat v řádech desítek miliard korun," řekla generální sekretářka České fotovoltaické průmyslové asociace Zuzana Musilová. Vláda měla projednání zákona na programu minulý týden, ale odložila jej s tím, že o něm bude ještě jednat s ministrem průmyslu a obchodu.

"Navrhovaná právní úprava odporuje prioritním cílům energetické a ekologické politiky EU. Jejím prostřednictvím má být mimo jiné nahrazen stávající systém podpory nefunkčním, diskriminačním a netransparentním režimem," uvedl právní poradce skupiny podnikatelů Jakub Hájek. Podle poradkyně podnikatelů Neely Winkelmann-Heyrovské budou v případě přijetí zákona prioritně podporovány "špinavé" zdroje energie. "To je podle práva EU nepřípustné," uvedla.

Podle mluvčího MPO Pavla Vlčka odkazují autoři dopisu pouze na preambule příslušných směrnic EU, které však obsahují převážně obecné a nekonkrétní formulace. "Informace v dopise jsou velmi účelové a nezakládají se na pravdě, a to pravděpodobně z neznalosti evropské legislativy a současné národní legislativy v dané oblasti," uvedl.

Vlček odmítá tvrzení stěžovatelů, že hodnoty instalovaného výkonu obsažené v návrhu zákona jsou neodůvodnitelné a nerealistické. "Kdyby si stěžovatelé návrh přečetli, zřejmě by nepřehlédli, že hodnoty vycházejí především ze současných a připravovaných reálných projektů a očekávané predikce budoucího vývoje dané dlouhodobým statistickým sledováním trendů s případným zohledněním dotační politiky," podotkl mluvčí MPO.

Návrh zákona kritizují také některá ekologická sdružení. Vytýkají mu například to, že zanedbává opatření, která by zajistila přípravu elektrických sítí na přibývání obnovitelných zdrojů, a neřeší překážky, které investicím do obnovitelných zdrojů energie staví úřady.


Váš názor
  •  
    18.8.2010 17:17

    O paní Winkelmannové je skutečně velmi obtížné napsat něco slušného. Několikrát jsem ji potkal na různých konferencích a je to skutečně přírodní úzkaz... Nachápu pro má MPO potřebu na takové tlachy vůbec reagovat.
    Skeptik
Aktuální komentáře
15.12.2017
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m