Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Ohrozí-li proud z Německa českou síť, ČEPS přeruší vedení

E15: Ohrozí-li proud z Německa českou síť, ČEPS přeruší vedení

20.8.2010 8:16
Autor: ČTK

(ČTK) - Společnost ČEPS připravuje větší zabezpečení tuzemské přenosové soustavy proti nadměrnému objemu proudu přitékajícího z německých větrných elektráren. V případech, kdy objem dodávané energie překračuje únosnou mez, ČEPS bude moci odpojit české vedení od německého. Informuje o tom deník E15.

"V případě exportů z Německa do Rakouska o objemu řádově pět tisíc megawattů a více nebude možné v české přenosové soustavě dodržet základní bezpečnostní kritérium," uvedla mluvčí ČEPS Pavla Mandátová. Správce přenosové soustavy nyní proto uvažuje o instalaci takzvaných nadproudových ochran - tedy zařízení, které umožňuje i odpojení. Kromě toho chystá modernizaci a přepojení některých vedení do roku 2015.

Proti situacím na podzim 2008 a 2009, kdy toky elektřiny z Německa do Rakouska způsobily extrémní zatížení tuzemského vedení, se situace může ještě zhoršit. Němečtí a polští operátoři přenosových soustav se totiž letos dohodli, že na hranicích mezi oběma zeměmi instalují transformátory, které mohou usměrňovat tok elektřiny do Polska. Pokud se tedy před náhlým návalem uzavřou Poláci, o to více to pocítí česká síť, uvádí E15.

Očekávané náklady ČEPS na modernizaci vedení jsou podle listu zatím zhruba 80 milionů korun, ale je možné, že bude zapotřebí posílit vedení nad rámec nynějších plánů, takže náklady se už budou pohybovat ve stovkách milionů. Celková plánovaná modernizace sítě, která má také mimo jiné pomoci ke zvýšení její odolnosti, pak vyjde na miliardy ročně.

Další náklady spojené s přetokem německé elektřiny, která přes Česko putuje do Rakouska, souvisí s úpravou toků v české síti, přepínáním vedení, snižováním výkonu některých českých elektráren, připomíná E15.

Deník informuje, že společná studie Evropské komise a jednotlivých operátorů ze 13 zemí (EWIS) uvádí, že zatímco celkové přínosy z rozvoje větrné energetiky do roku 2015 dosáhnou 20 miliard eur, minimálně polovinu této sumy bude nutné investovat do národních sítí. "ČEPS zastává pozici, že náklady spojené s mezinárodním přenosem elektrické energie by měly být hrazeny těmi subjekty, které tento přenos vyvolávají. Jako nejlepší možné řešení vidí zavedení takzvaného jednotného tarifu za přeshraniční přenos, který je prosazován i jako oficiální návrh České republiky," uvedla Mandátová.

Hrozba přetížení českého vedení stoupá ve větrných dnech. Naposledy německé větrné parky ohrožovaly Českou republiku v listopadu 2009. Tuzemská přenosová soustava odolávala neplánovanému náporu až 1430 megawattů. Namísto sjednaného exportu 130 megawattů elektřiny do Německa přitékalo do české přenosové sítě až 1300 megawattů. Podobným problémům čelila česká síť kvůli německým větrníkům také na podzim 2008, uzavírá E15.


Váš názor
 • Už i tady se píšou bludy???
  20.8.2010 8:55

  "toky elektřiny z Německa do elektráren v Rakousku" :-D A co jako s tou elektřinou dělají v těch Rakouských elektrárnách???
  Inky
  • Re: Už i tady se píšou bludy???
   20.8.2010 13:12

   Spíš je tam chceš vidět. Žádné slovo o transportu do Rakouských elektráren v textu není, hovoří se o rozvodných sítích. Cenu zápornou si zatím neumím představit, jinak s ladimírem souhlas.
   lime
  • Re: Už i tady se píšou bludy???
   20.8.2010 10:20

   pokud v Německu zafouká vítr, cena elektřiny na trhu hodně klesne (klidně i na nulu nebo do záporu) a nastartujou se naplno rakouský a švýcarský přečerpávací elektrárny a ty začnou čerpat vodu... už je to jasnější? :-)
   ladimir
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data