Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vlivný demokrat Frank se vyslovil pro zrušení Fannie Mae a Freddie Mac

Vlivný demokrat Frank se vyslovil pro zrušení Fannie Mae a Freddie Mac

20.8.2010 14:43
Autor: ČTK

(ČTK) - Přední kongresman Demokratické strany Barney Frank se tento týden nečekaně vyslovil pro zrušení zestátněných hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac, které významně přispěly ke vzniku a prohloubení těžké finanční krize v USA z let 2008-09. Od vlivného spoluautora rozsáhlého zákona o reformě finanční regulace to je obrat o 180 stupňů, protože Frank dříve nad oběma agenturami držel podle pozorovatelů ochrannou ruku.

"Měly by být zrušeny," řekl Frank v rozhovoru pro televizi Fox Business na otázku, zda by se obě agentury měly stát součástí reformy trhu bydlení. Podle něj by poloveřejné a polosoukromé Fannie a Freddie měly být nahrazeny novým mechanismem, který by subvencoval vlastnické bydlení nikoli manipulacemi na trhu, nýbrž přes rozpočet.

Fannie Mae a Freddie Mac jsou v podstatě jedny z několika převodových pák vlády na podporu vlastnického bydlení. Jejich úkolem je snižovat a stabilizovat hypoteční úroky na trhu vykupováním úvěrů od jednotlivých hypotečních bank. Nyní vlastní téměř 31 milionů úvěrů na bydlení v hodnotě více než pěti bilionů dolarů a spolu s Federálním úřadem pro bydlení (FHA) mají 90 procent všech nových hypotečních úvěrů v USA.

Obě agentury v minulých letech s podporou Kongresu stále více investovaly do rizikových hypoték, které se později staly ohniskem finanční krize. Před pádem je zachránila vláda, která se v září 2008 rozhodla převzít nad nimi kontrolu. Předtím vláda tyto formálně soukromé agentury zaštiťovala a Kongres jim určoval meze činnosti.

"Už žádné soukromo-veřejné hybridy, " řekl Frank. "Pokud chceme subvencovat bydlení, měli bychom to dělat přímo přes rozpočet," dodal. Na otázku, zda by vláda měla i nadále poskytovat nějaké garance hypotečnímu trhu v zájmu šíření vlastnického bydlení Frank řekl, že takový systém by měli financovat hlavně lidé, kteří z něj mají prospěch.

Frank také kritizoval politiku podpory vlastnického bydlení za každou cenu, která se praktikovala od 90. let rozšiřováním dostupnosti hypoték na příjmově a sociálně stále nižší vrstvy. To v minulých letech dospělo díky finančním inovacím a rozsáhlým nákupům hypotečních agentur k tomu, že hypotéku mohli dostat i ti, kteří na její splácení nemohli nikdy mít.

"Ve společnosti jsou lidé, kteří z ekonomických a upřímně řečeno i sociálních příčin nemohou a neměly by být vlastníky domů. Myslím, že bychom měli zapomenout na předpoklad, že vlastnictví domu můžeme zařídit pro každého," řekl Frank.

Ekonomové upozorňují na to, že k hypoteční a finanční krizi v USA výrazně přispěli politici v čele právě s Frankem, kteří prostřednictvím hypotečních agentur prosazovali svůj politický program dostupného bydlení. Frank a další demokraté zabránili návrhům na reformu Fannie Mae a Freddie Mac a posílení jejich regulace už v roce 2005, a podle některých ekonomů tak dali agenturám volnou ruku k neomezeným nákupům rizikových hypoték.

Frank podle listu The Wall Street Journal blokoval snahy republikánů o reformu Fannie a Freddie v letech 2007 a 2008, tedy už za hypoteční a pak finanční krize. Podle svých vlastních slov se bál, aby "někteří ekonomičtí konzervativní fundamentalisté v Bushově administrativě" neprosadili jejich zrušení. Nyní už se Frank s těmito fundamentalisty ztotožňuje, což dnes list označil za "div nad divy a zázrak nad zázraky".

Fannie Mae a Freddie Mac dostaly od daňových poplatníků na svoji záchranu už téměř 150 miliard dolarů. Požadují však stále další miliardy a vláda prezidenta Baracka Obamy slíbila, že v příštích letech veškeré ztráty jejich ztráty pokryje.

Reformy Fannie a Freddie se nestaly součástí balíku reforem finanční regulace, s tím že na ně přijde řada později. Debata o reformě trhu bydlení v USA se rozběhla právě nyní a ve středu ministr financí Timothy Geithner pořádal konferenci představitelů tohoto sektoru, aby si vyslechl jejich návrhy.


Váš názor
  • Z deště pod okap
    20.8.2010 16:37

    Je to sice posun, ale stejně jedno vládní selhání, chce nahradit dalšim, fakt chytrý kluk...
    First Knight
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data