Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Škrty v rozpočtu sníží růst ekonomiky o 0,6 - 0,7 %, k plánu MF snížit slevu u daně z příjmu má výhrady

Nečas: Škrty v rozpočtu sníží růst ekonomiky o 0,6 - 0,7 %, k plánu MF snížit slevu u daně z příjmu má výhrady

23.8.2010 8:35
Autor: ČTK

Plošné škrty v rozpočtu na příští rok sníží růst ekonomiky o 0,6 až 0,7 procentního bodu. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to řekl premiér Petr Nečas. Škrty jsou ale podle něj nutné, protože ve střednědobém horizontu několika let by dluhy táhly ekonomiku dolů. Zvyšování přímých daní v době počínajícího ekonomického růstu označil za "vraždu" ekonomiky. Premiér dále uvedl, že má výhrady k plánu ministerstva financí na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob.

Škrty podle Nečase podvážou ekonomický růst o několik desetin procenta v krátkodobém horizontu. "Kdybychom tyto kroky (úspory) neudělali, tak už ve střednědobém horizontu ty deficity (hospodaření státu) nás začnou stahovat dolů a začnou utlumovat ekonomický růst," uvedl.

Česká národní banka v srpnové prognóze odhadla růst tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,8 procenta. Ministerstvo financí v roce 2011 počítá s růstem HDP o 2,3 procenta. Podle Evropské komise hospodářství České republiky příští rok poroste o 2,4 procenta.

Nečas uvedl, že plánované škrty současné vlády jsou zahraničními analytiky i Evropskou komisí hodnoceny kladně, a postavil se proti růstu přímých daní. "V době počátku ekonomického růstu to nejhorší, co by se mohlo udělat, je zvýšit přímé daně, daně z příjmu, protože to by podvázalo ekonomický růst ne pouze na jeden rozpočtový rok, ale na několik let dopředu," řekl. Poukázal také na razantní úspory v jiných evropských státech. "My se nemůžeme tvářit, že nás se to netýká, když se to týká i bohatého a ekonomicky silného Německa, které také musí dělat tyto škrty," uvedl.

Vláda v polovině srpna schválila návrh ministerstva financí na limity státního rozpočtu na příští rok s deficitem 135 miliard . Rozpočtový cíl pro deficit veřejných financí v roce 2011 tak činí 4,6 procenta HDP. Hluboké reformy na výdajové straně rozpočtu, tedy reformy penzijního, zdravotního či sociálního systému, budou podle Nečase obsaženy až v rozpočtu na rok 2012 a další roky. MF připraví návrh rozpočtu na rok 2011 pro jednání vlády do 31. srpna 2010.

Vláda podle dřívějších informací plánuje snížit objem mezd ve státních organizacích o desetinu, výjimkou budou platy učitelů. Kabinet také sníží celkový objem zbylých provozních výdajů o desetinu. Platy poslanců a ústavních činitelů by měly klesnout o pět procent. Krátit se budou i některé sociální dávky, omezí se podpora stavebního spoření.

Sněmovna by měla projednávat návrh státního rozpočtu pro rok 2011 v prvním čtení v říjnu. V prvním čtení poslanci rozhodnou o základních parametrech hospodářského plánu, tedy příjmech, výdajích, schodku a o způsobu jeho vypořádání. Konečné schvalování rozpočtu je plánováno na prosincovou schůzi dolní komory.

Premiér Petr Nečas dále uvedl, že má výhrady k plánu ministerstva financí na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob, radši by byl pro získání peněz k tomuto účelu spíše z nepřímých daní či úsporami.

"Budeme o tom diskutovat, mám k tomu ale celou řadu výhrad," řekl Nečas s poukazem na předvolební slib nezvyšovat přímé daně. Upozornil na to, že v návrhu MF nejde o protipovodňový fond, ale o zvláštní položku ve státních finančních aktivech v podobě rezervy povodňové solidarity. Její naplňování může být i jiné než cestou snížení odpočitatelné položky u daně z příjmu fyzických osob, dodal.

Ministr financí Miroslav Kalousek chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě by kleslo o 240 korun ročně, o stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka. Vybrané peníze by směřovaly do zvláštní položky v rozpočtu, ze které by byly hrazeny náklady na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách.

Kalouska Nečasova včerejší vyjádření rozladila. "Ten návrh jsem tam vkládal já po dohodě s premiérem. Pokud pan premiér změnil názor, já ho nezměnil. Nechci zvedat sazbu u přímých daní, nicméně stokoruna slevy na dani mi připadá jako velmi únosná," řekl České televizi. Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek naopak včerejší Nečasova slova přivítal.

Kalousek v návrhu uznává, že jde nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů. Základní sleva na každého poplatníka, kterou může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy, by se podle návrhu ministerstva financí snížila z 24.800 korun ročně na 23.600 korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data