Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP ve 2. čtvrtletí: Česká ekonomika míří výše

HDP ve 2. čtvrtletí: Česká ekonomika míří výše

8.9.2010 10:14
Autor: David Marek

Zpřesněná data potvrzují zlepšující se kondici české ekonomiky. Hrubý domácí produkt se ve 2. čtvrtletí zvýšil o 0,9 procenta (rychlý odhad HDP uváděl 0,8 procenta). Meziroční růst HDP byl revidován z 2,2 na 2,4 procenta. Klíčovou zásluhu na tom má oživení v eurozóně a zotavení okolních středoevropských zemí. Nicméně řada výrobních kapacit stále zůstává nevyužita a ČNB nemusí nijak pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Zlepšení ekonomické situace nahrává fiskální konsolidaci, reformy se provádí snadněji, když ekonomika roste.

Při hodnocení HDP často dochází ke zmatení. Dlouho se dynamika HDP hodnotila podle meziročních změn. Od té doby, co jsou k dispozici sezónně očištěná data, je možné použít mezikvartální změny, které lépe postihují aktuální dynamiku.

Z tohoto úhlu pohledu k růstu HDP v předchozím čtvrtletí nejvíce přispěl zahraniční obchod. Není divu, Česká republika na jedné straně sousedí s Německem, na straně druhé se Slovenskem, přičemž obě ekonomiky, hlavní obchodní partneři ČR, dokázaly výrazně akcelerovat. Díky tomu se vývoz ve 2. čtvrtletí zvýšil o 2,7 procenta ve srovnání s prvními třemi měsíci letošního roku. Dovoz rostl o něco pomaleji (2,0 procenta). Důležité je, že se zotavuje také domácí poptávka. Spotřeba domácností stoupla o 0,6 procenta. Mzdy sice rostou pomalu, ale začala klesat nezaměstnanost. Ožívá také investiční aktivita firem, hrubá tvorba fixního kapitálu vzrostla o 1,3 procenta. Ekonomiku zatěžuje vláda a její rozpočtové škrty. Úsilí udržet rozpočet v přijatelných mantinelech se projevilo v poklesu vládních výdajů o 0,4 procenta.

Rozdíl mezi kapacitami české ekonomiky a jejím aktuálním výkonem se postupně snižuje, stále ovšem zůstává relativně velký (nyní dosahuje zhruba 2,0 procent HDP). To umožnuje měnové politice udržovat úrokové sazby na současné nízké úrovni, aniž by byla ohrožena cenová stabilita. Se zvyšováním úrokových sazeb počítáme až v druhé polovině příštího roku.

Dnešní data nemění náš pohled na vývoj české ekonomiky a nadále počítáme se zvýšením hrubého domácího produktu v letošním roce o 2,1 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data