Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zapatero: Evropská dluhová krize je u konce. Ukázala potřebu hlubšího sjednocení

Zapatero: Evropská dluhová krize je u konce. Ukázala potřebu hlubšího sjednocení

22.9.2010 17:23

Evropská dluhová krize je u konce, nicméně vlády by měly začít lépe spolupracovat jak vzájemně tak s trhy, aby zamezily opakování podobných událostí v budoucnu, řekl španělský předseda vlády José Luis Rodríguez Zapatero. Turbulence na globálních trzích, které dopadly na eurozónu, podle něj ukázaly, že pouhá měnová unie pro fungování Evropské unie nestačí. „Požadujeme intenzivnější konvergenci za účelem zvýšení konkurenceschopnosti a posílení principů vedoucích k vyrovnání ekonomických i fiskálních politik.“ Evropa si vzala z krize ponaučení, že potřebuje výraznější politickou koordinaci, upozornil Zapatero.

Španělský premiér se na začátku týdne setkal se zástupci hlavních amerických finančních společností a investičních fondů, aby se pokusil obnovit jejich důvěru ve fundamenty španělské ekonomiky. To se podle Zapaterových slov již podařilo, především díky zveřejněným výsledkům testů tamního bankovního systému a pokračujícímu snižování rozpočtového schodku.

Ve včerejší aukci státních dluhopisů si Španělsko zajistilo více než sedm miliard eur. Při poměrně vysoké poptávce šlo o lepší výsledek, než vláda čekala. Výnosy nicméně mírně vzrostly, a to u splatnosti 12 měsíců na 1,91 z 1,84 %, u delší splatnosti (18 měsíců) pak na 2,14 z předchozích 2,08 %.

Španělská vláda se zavázala do příštího roku zúžit deficit na 6 % a na 3 % pak v roce 2011; aktuálně je schodek státních financí odhadován na 9,3 procenta oproti 11,2 % vykázaným za loňský rok. V rámci jednotlivých opatření hodlá vláda mimo jiné osekat výdaje ministerstev o 15 až 16 procent, nachystala také důkladnou reformu zákoníku práce. Zaměstnavatelé ve Španělsku by díky ní měli mít více volnosti a flexibility omezit počet pracovních hodin i počet zaměstnanců v obdobích ekonomického útlumu. Zapaterova popularita mezi Španěly proto značně klesá, zaměstnanci svolali na 29. září odborovou stávku.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 •  
  23.9.2010 9:24

  A sněžný muž existuje.
  cb
 • mezi řádky
  23.9.2010 8:27

  Čtěte mezi řádky: premiér velmi zadlužené země, země s největší nezaměstnanosti. Nyní je na cestě po USA a přesvědčuje investory (zejména velké banky) o výhodnosti nákupu španělských dluhopisů. Co jiného asi může říkat? V rozhovoru pro CNBC řekl mimo jiné tuto větu: There will be only growth from now on.
  ferda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC