Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evraz: Vítkovická ocelárna zůstává uzavřena, doma je od října 65 % zaměstnanců. Dohoda s ArcelorMittal stále není

Evraz: Vítkovická ocelárna zůstává uzavřena, doma je od října 65 % zaměstnanců. Dohoda s ArcelorMittal stále není

1.10.2010 12:12
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (14:37) Ocelárna Vítkovice Steel s 320 zaměstnanci, náležející do ocelárenské skupiny Evraz Group SA, zůstává stále uzavřena poté, co se společnosti Evraz a ArcelorMittal stále nedokáží shodnout na cenách výrobních vstupů pro ocelárnu, konkrétně surového železa z kunčické huti ArcelorMittal. „Jednání s ArcelorMittal pokračují, avšak ocelárna zůstává dočasně uzavřena,“ uvádí její mluvčí Krišica. Podle mluvčího od 1. října 2010 zůstává doma s 80 procenty platu 65 procent zaměstnanců ocelárny. Druhého září bylo dočasné prodloužení odstávky ocelárny prodlouženo o měsíc, nyní na počátku října však žádný další konkrétní časový horizont poskytnut nebyl a mluvčí odmítl o jakémkoli načasování opětovného uvedení ocelárny do provozu spekulovat. Firma ale neuvažuje o trvalém propuštění zaměstnanců. "Doma budou zaměstnanci, kteří se nepodílení na údržbě provozu. Jsou doma s náhradou 80 procent mzdy nebo čerpají dovolenou. Propouštění plánováno nyní není," uvedl mluvčí vítkovické ocelárny na dotaz Patria Online. Probíhají také jednání nad nabídkami dodavatelů na výstavbu elektrické obloukové pece a návštěvy kanadského provozu Evrazu, kde je toto zařízení instalováno. V celé Vítkovice Steel pracuje bezmála 1300 lidí a firma se chce zaměřit na válcování plechů a profilů.

Podle šéfa ArcelorMittal Augustina Kochuparampila je mezi oběma společnostmi od loňského května uzavřena šestiletá smlouva s nastavením přesných podmínek obchodování. Poslední návrh ze strany Evraz ale dle něj nepokrývá ani výrobní náklady ArcelorMittal a logicky tedy není možné na něj přistoupit. „Chtějí, abychom železo dodávali za cenu nižší, než jsou výrobní náklady. Loni jsme z důvodu krize obětovali marži za cenu udržení provozu. Dlouhodobě je to nepřípustné, bez marže fungovat nelze,“ uvedl Kochuparampil. Již dříve šéf AMO řekl, že výpadek dodávek do Vítkovic společnost nahrazuje dodávkami jiným zákaníkům, přičemž je úspěšná u více jak poloviny dodávek. "Zaměřili jsme se také více na jiné výrobky, například na zpevněné železo. U tekutého je totiž problém s dodávkami na větší vzdálenosti," doplnila již v srpnu mluvčí firmy Breiová.

V rozhovoru pro týdením Ekonom na konci září šéf ArcelorMittal uvedl, že jednou z vážných příčin, které brzdí dohodu mezi vedením obou firem, bylo ochabnutí poptávky v červenci a srpnu letošního roku. Kritizoval nicméně také způsob nynějšího jednání s Evraz s tím, že již v minulosti se generální ředitelé firem vždy sešli a na ceně dohodli. Nyní se podle svých slov o nespokojenosti Evraz s cenou dozvěděl z médií po květnové tiskové konferenci ocelárny. „Předložili jsme několik nabídek, o kterých se stále jedná. Máme logicky zájem na obnovení dodávek. Trvám na tom, že smlouva, kterou jsme loni uzavřeli, je výhodná pro nás i Evraz a pro celé Ostravsko,“ uvedl Kochuparampil.

Od roku 2008 klesl počet zaměstnanců samotné ArcelorMittal Ostrava (AMO) ze 7,5 tisíce na tisícovek šest. „Shrnu-li aktuální naladění trhu, nálada byla v září lepší, než v červenci a srpnu, kdy jsme prošli zhoršením proti druhému čtvrtletí, které nám umožnilo zlepšit využití kapacit na zhruba 70 procent. Do růstu prodejních cen se ale přelilo z části zdražení i našich vstupů,“ uvedl šéf AMO s tím, že celkově rok 2010 provázejí lepší ceny, ale přetrvávání dopadů krize. Za celý rok očekává, že AMO udrží zisk. Zisková byla firma i v prvním pololetí.

Augustin Kochuparampil nicméně zůstává optimistický ohledně pokračující stabilizace na trhu s ocelí a věří v „brzkou dohodu s Evraz v zájmu obou firem“. To by bylo také dobrou zprávou pro těžební NWR, jehož je AMO významným zákazníkem, konkrétně druhým největším. NWR podle slov provozního ředitele Fabiána společnosti nyní začíná jednat o ročních kontraktech na dodávky elektrárenského uhlí a s ohledem na makroekonomický vývoj očekává, že ceny uhlí v příštím roce porostou. Pro letošek hodlá NWR stále hodlá naplnit produkční cíle ve výši 11,5 mil. tun uhlí a 1 mil. tun koksu.

Podle úvodního odhadu Patrie při oznámení dočasného uzavření ocelárny ve Vítkovicích by v případě nedohody s Evraz mohla AMO ztratit pětinu až čtvrtinu z celkových tržeb, pokud skutečně dojde k trvalému uzavření ocelárny Evraz. Arcelor se na odběru produkce koksovatelného uhlí NWR podílí zhruba čtvrtinou. „To ohrožuje nejvíce 5 procent tržeb NWR za koksovatelné uhlí, když NWR dříve uvedla, že 80 procent cen a objemů je fixováno na japonský fiskální roku do konce března 2011,“ uvedl k odhadu v srpnu analytik Patria Finance Tomáš Sýkora a údaj dále upřesňuje s tím, že podle vyjádření NWR ArcelorMittal kupuje především koksovatelné uhlí vysoké kvality, u kterého ceny i objemy byly fixovány. Oněch 20% nefixovaného objemu se pak týká především uhlí střední kvality. „Dopad do tržeb NWR by proto v letošním roce měl být limitován,“ uvedl. V úvahu je třeba vzít vyjádření šéfa AMO o tom, že více než 50 % dodávek pro Evraz se daří společnosti kompenzovat dodávkami jiným zákazníkům.

(Zdroj: Bloomberg, Evraz, AP, Ekonom, mediafax, Deník)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba